Lidovky.cz

Íránci pokračují v protestech. Chameneí nehodlá ustoupit

Svět

  20:45
TEHERÁN - Před budovou parlamentu v Teheránu se sešlo k protestu proti průběhu a výsledkům nedávných prezidentských voleb, které opozice označuje za zfalšované, několik set lidí, ale policie proti nim brutálně zasáhla. Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v té chvíli před poslanci prohlašoval, že on ani íránské úřady nehodlají protestujícím ustoupit.

Ajatolláh Alí Chameneí. foto: ČTK

Podle svědka citovaného televizní stanicí CNN policisté stříleli do vzduchu, bili muže i ženy, takže mnohým zlomili ruce a nohy. Leckteří se jim postavili, ale další uprchli na jiné teheránské náměstí. Nad centrem města kroužil vrtulník a ulice v okolí parlamentu střežily početné policejní jednotky.

Íránská opozice protestuje několik dní proti zmanipulování voleb, v nichž zvítězil dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Tři poražení kandidáti vznesli stížnosti proti volbám, ale íránský vládnoucí systém jejich výhrady postupně vyvrací.

Jeden z poražených, konzervativec Mohsen Rezáí už svou stížnost stáhl. Další poražený Mahdí Karrúbí naopak volební výsledek stále odmítá a na své webové stránce označuje současnou íránskou vládu za nelegitimní.

"Volby by měly být zrušeny," napsal Karrúbí. Anulování voleb žádá od počátku také hlavní Ahmadínežádův soupeř Mír Hosejn Músáví, který skončil za Ahmadínežádem s téměř 34 procenty hlasů.

Rada dohlížitelů jako nejvyšší ústavní orgán země nechala přepočítat část hlasů, protože poražení kandidáti poukazovali na nesrovnalosti v mnoha okrscích. Státní televize dnes oznámila, že přepočtení potvrdilo původní výsledek, totiž, že Ahmadínežád zvítězil s převahou velkého množství hlasů.

Opoziční demonstrace proti výsledkům voleb si už vyžádaly nejméně 20 mrtvých a desítky zraněných. Karrúbí na čtvrtek lidi vyzval, aby uctili památku obětí demonstrací. Músávího manželka Zahra Rahnavardová řekla, že Íránci se s daným stavem nesmíří, a situaci přirovnala ke stannému právu.

"Ani systém, ani lidé, neustoupí síle"
"Během nedávných incidentů týkajících se voleb jsem trval a nadále trvám na uplatňování zákonů. Ani systém, ani lidé, neustoupí síle," řekl ajatolláh Chameneí při setkání s poslanci. Předseda parlamentu Alí Larídžání v pondělí řekl, že "velká část lidí" považuje výsledek voleb za odlišný od "oficiálně oznámeného výsledku".

Režim se snaží potlačit protesty nejen násilnými zásahy policie a islámských milicí proti demonstrujícím, nýbrž i vlnou zatýkání představitelů a stoupenců opozice. Zatčeno bylo podle neověřitelných údajů několik set osob. Člen vedení Músávího listu Kalemí Sabz řekl, že v pondělí bylo zatčeno asi 25 členů redakce.

Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí dnes potvrdil, že Írán se nezúčastní schůzky zemí skupiny G8, na niž byl přizván, protože se na ní bude jednat o situaci v Afghánistánu a Pákistánu. Mluvčí amerického ministerstva zahraniční Ian Kelly také sdělil, že nikdo z íránských diplomatů nepřijal pozvánku na oslavy amerického svátku nezávislosti 4. července.

Organizace Reportéři bez hranic v neděli oznámila, že od začátku povolebních protestů bylo v Íránu zatčeno 33 reportérů a internetových bloggerů. "Írán je nyní největším vězením zástupců sdělovacích prostředků na světě," zdůraznila. Mezi zadrženými je údajně i předseda Sdružení íránských novinářů Alí Mazrúí. Mezinárodní tiskový institut vyzval íránské úřady, aby zatčené novináře propustily.

Írán krátce po volbách zakázal zahraničním zpravodajům informovat o událostech přímo z terénu a povolil jim pracovat jen z redakcí. V neděli byl ze země vyhoštěn zpravodaj stanice BBC a zadržení svého teheránského zpravodaje oznámil americký časopis Newsweek.

Íránská televize potvrdila zatčení vůbec prvního zahraničního žurnalisty, Řeka Jasona Atanasiadise, který pracoval pro list The Washington Times.

Íránské vedení opakovaně obviňuje západní státy a média z vměšování do vnitřních záležitostí a z ovlivňování účastníků demonstrací.

Stanice CNN informovala o tom, že čtyři íránští fotbalisté dostali doživotní zákaz reprezentovat Írán. Je to trest za to, že minulý týden při mezistátním zápase v Soulu měli na znamení solidarity s protestující opozicí v prvním poločase na zápěstí zelenou pásku. Objevilo se s ní celkem šest reprezentantů, ale zákaz dostali jenom čtyři.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.