Lidovky.cz

Ahmadínežád Obamovi: Nemíchejte se do záležitostí Íránu

Svět

  17:18
TEHERÁN - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, který podle oficiálních výsledků vyhrál nedávné sporné prezidentské volby, vzkázal svému americkému protějšku Baracku Obamovi, aby se nevměšoval do záležitostí Íránu. Obama na úterní tiskové konferenci řekl, že je zděšený a pobouřený násilím, které íránské bezpečností složky používají proti účastníkům demonstrací proti výsledkům voleb.

Íránský prezident Ahmadínežád na tiskové konferenci po volbách foto: AFP

"Pan Obama udělal chybu, když prohlásil takové věci... Ptáme se, proč se nechal napálit a řekl věci, které říkával (bývalý americký prezident George) Bush," citovala Ahmadínežáda polooficiální tisková agentura Fars.

Ahmadínežád také pohrozil, že bude-li Obama v tomto tónu pokračovat, bude to znamenat konec nadějí na obnovu americko-íránského dialogu, jak se o to Obama snaží. "Doufám, že se do íránských záležitostí nebudete vměšovat a že nad tím, co jste řekl, vyjádříte lítost takovým způsobem, aby se o tom íránský lid
dozvěděl," vzkázal Ahmadínežád Obamovi.

Teherán obviňuje Spojené státy a Británii z toho, že nynější nepokoje podněcují. Britský ministr zahraničí David Miliband dnes řekl, že íránská vláda čelí krizi důvěry vlastního národa a že Západ s tím nemá nic společného, jak říká íránské vedení. "To není krize mezi Íránem a Amerikou nebo mezi Íránem a Velkou Británií. Ve skutečnosti vláda ztrácí důvěru vlastního národa," řekl Miliband. Zdůraznil, že Íránci vycházejí do ulic ne proto, že je organizuje Londýn, nýbrž kvůli nedůvěře k volebním výsledkům.

Rada Evropy dnes požádala Teherán, aby umožnil nezávislé vyšetření stížností opozice o údajných volebních podvodech. V rezoluci, již dnes poslanci RE odhlasovali, se odsuzuje brutalita, s níž íránská policie zasahuje proti demonstrantům. Rada také žádá propuštění zatčených osob a zastavení postihu sdělovacích prostředků, které se hlásí k opozici.

Ahmadínežád ve středu uspořádal oslavu svého vítězství a pozval na ni všech 290 poslanců parlamentu. Přišlo jich ale jenom 105. Přitom k reformistům se hlásí pouze 50 zákonodárců. Mezi chybějícími byl i předseda parlamentu Alí Larídžání. To, že na Ahmadínežádův večírek nepřišly skoro dvě třetiny poslanců, je podle zpravodaje BBC dalším náznakem toho, že země je po volbách rozdělená.

Tento názor sdílí i nejmenovaný západní diplomat, na kterého se dnes odvolává agentura Reuters. Protesty podle něho ukázaly, jak nespokojené jsou některé části íránské společnosti s tím, jak je země spravována. "Myslím, že jsou šokováni," řekl diplomat o íránském vedení a dodal, že se mu sice podařilo nastolit zdánlivou stabilitu, ale že za to zaplatilo vysokou morální cenu.

Demonstrace v Íránu, které vypukly po prezidentských volbách z 12. června, si mezi protestujícími vyžádaly nejméně 17 až 20 obětí. Desítky lidí byly zraněny, stovky osob policie a provládní milice zatkly. Tyto zprávy lze ale jen těžko ověřit, protože íránské úřady zahraniční média výrazně omezují v práci. Ve středu bylo po schůzce s neúspěšným prezidentským kandidátem a klíčovou osobností nynějších protestů Mírem Hosejnem Músávím zatčeno 70
univerzitních profesorů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.