Lidovky.cz

NATO a Rusko obnovují vojenskou spolupráci

Svět

  19:06
KORFU - Moskva a Severoatlantická aliance se dnes dohodly na obnovení vojenské spolupráce. Po jednání Rady NATO-Rusko na řeckém ostrově Korfu to oznámil generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer. Moskva a NATO přerušily kontakty po loňském rusko-gruzínském konfliktu.

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. foto: APČTK

"Restartovali jsme naše vztahy na politické úrovni, souhlasili jsme také s obnovením vojenských kontaktů, které byly zmražené od loňského srpna," prohlásil Scheffer. "Rada NATO-Rusko je nyní zpátky v sedle. Nesmíme nechat rozpory, aby zastavily celý vlak," dodal nizozemský diplomat, kterému v létě končí mandát v čele aliance a nahradí ho bývalý dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. Schefferovým cílem prý bylo předat svému nástupci Radu NATO-Rusko fungující a toho se podle něj na dnešním setkání podařilo dosáhnout.

Připustil, že v otázce Gruzie panují mezi Ruskem a aliancí stále "podstatné rozpory". "Rusko ale potřebuje NATO a NATO potřebuje Rusko," zdůraznil generální tajemník. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil dohodu "do určité míry za pozitivní pokrok", citovala ho agentura Reuters.

Setkání diplomatů provázela demonstrace
Pro obě strany to byla první schůzka na vysoké úrovni od rusko-gruzínské války na Kavkaze loni v srpnu. Původně se mělo setkání konat už v květnu v Bruselu. Moskva však svou účast odvolala kvůli vypovězení dvou svých diplomatů z bruselské centrály aliance a kvůli chystaným vojenským manévrům NATO v Gruzii, které Rusko ostře kritizovalo. Vztahy mezi Moskvou a aliancí také kalí americký záměr vybudovat v Polsku a České republice protiraketovou základnu, s nímž Rusko nesouhlasí.

Obnovená spolupráce se má týkat Afghánistánu, boje proti terorismu a šíření jaderných zbraní a potírání pirátství či obchodu s drogami. Setkání ministrů zahraničí 28 členských zemí NATO a Ruska provázela demonstrace asi 500 levicových aktivistů, kteří protestovali proti Severoatlantické alianci a migrační politice Evropské unie. Účastníci podle agentury DPA pokojně pochodovali městem a skandovali hesla jako "NATO pryč z Korfu". Na zeď korfského hradu vyvěsili transparent s nápisem "Všichni jsme migranti", kterým upozorňovali na přísnou protiimigrační politiku některých států EU.

Česko na Korfu zastupuje ministr zahraničí Jan Kohout, Rusko reprezentuje jeho šéf diplomacie Sergej Lavrov. Chybí naopak americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která si před několika dny zlomila ruku. Místo ní přiletěl její náměstek James Steinberg.

Obnovené jednání Rady NATO-Rusko obstaralo úvod k neformální dvoudenní schůzce šéfů diplomacií Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kterou Řecko pořádá jakožto nynější předsednická země této organizace. I zde by se mělo hovořit o Gruzii, kde má OBSE pozorovatelskou misi. Agentury vidí v tomto jednání poslední naději na dohodu o prodloužení mandátu mise, které Rusko odmítá. Po skončení jednání OBSE se přítomní ministři zahraničí zemí EU ještě neformálně sejdou, aby projednali aktuální vývoj v Íránu, který po nedávných prezidentských volbách zachvátily nepokoje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.