Lidovky.cz

Na Komorech spadlo letadlo, zachránila se jen čtrnáctiletá dívka

Svět

  21:02
MORONI / PAŘÍŽ - Jemenské letadlo se 153 lidmi na palubě se zřítilo v noci na dnešek do rozbouřeného moře, když se ve špatném počasí snažilo přistát na Komorských ostrovech v Indickém oceánu. Airbus A310-300, na jehož palubě byli především občané Komor a Francie, letěl z jemenského hlavního města Saná do komorské metropole Moroni. Týmům pátrajícím po pasažérech se zatím podařilo zachránit pouze čtrnáctiletou dívku. Příčina nehody zatím není známa.

Lidé na letišti čekali na cestující ze zříceného airbusu marně

Dívka se podle agentury AFP nachází v nemocnici v metropoli Moroni ve stavu, který "není znepokojivý". Původní informace hovořily o zachráněném pětiletém chlapci, vyloveném asi 15 kilometrů od břehu. Podle dostupných informací je dívka jediným přeživším pasažérem letadla.

Jeden ze zachránců popsal ve vysílání francouzské rozhlasové stanice Europe 1, jak dívku našel plavající mezi zbytky letadla a mrtvými. "Zkoušeli jsme jí hodit plovák, nemohla ten plovák chytit, musel jsem tam skočit, abych jí vytáhnul. Pořád se jen třese a třese. Zabalili jsme ji do čtyř prostěradel, dali jsme jí teplou vodu s cukrem, ptali jsme se jí na jméno, na vesnici, odkud je. Okamžitě jí vezeme do nemocnice," popisoval záchranář operaci téměř v přímém přenosu.

Již dříve se podařilo nalézt trosky letadla a těla několika pasažérů. Na dalším pátrání se podílejí komorské, madagaskarské a francouzské síly.

Lidé na letišti  čekají na zprávy o havarovaném airbusu

Na palubě linky IY626 se nacházelo 142 cestujících, včetně tří dětí, a 11 členů posádky. Mezi cestujícími bylo 66 Francouzů a dále neupřesněný počet občanů Kanady, Komor, Etiopie, Indonésie, Maroka, Palestiny, Filipín a Jemenu. Část pasažérů Airbusu tvořili lidé, kteří letěli s několika přestupy z Paříže na Komorské ostrovy.

Letoun se v Moroni pokusil v časných ranních hodinách o přistání v nepříznivých podmínkách. Manévr komplikoval především silný vítr. Místo přistání však stroj podle očitých svědků přeletěl v malé výšce letiště a zmizel nad moře. Tam se několik kilometrů od pobřeží stroj zřítil.

Airbus A310, jehož maximální kapacita je 220 cestujících, byl v provozu 19 let a měl za sebou téměř 52.000 letových hodin.

Francouzský ministr dopravy Dominique Bussereau uvedl, že při kontrole, které se stroj podrobil ve Francii v roce 2007, byl odhalen určitý počet defektů. Od té doby měl podle ministra letoun do Francie zakázaný vstup. Ve Francii se po nehodě začínají množit hlasy upozorňující na to, že jemenské aerolinie byly za stav letadel kritizovány již dříve.

Lidé na letišti  čekají na zprávy o havarovaném airbusu

Zástupce Evropské komise, který nechtěl být jmenován, sdělil, že právě kontrola tohoto stroje z roku 2007 podnítila přezkoumání bezpečnostních procedur jemenské letecké společnosti. Aerolinie prý prokázaly zlepšení, a proto nebyly zařazeny na takzvanou černou listinu společností, jež nesmějí létat do EU. Po dnešní nehodě ale unie tuto společnost opět prověří.

Letos v únoru unie odebrala právo jemenské společnosti provádět servis letadel registrovaných v zemích EU. Důvodem byly bezpečnostní kontroly provedené ve firmě.

Představitelé jemenské letecké společnosti se však obviněním brání. Stroj podle nich prošel v květnu letošního roku pravidelnou kontrolou pod dohledem zaměstnanců firmy Airbus. Podle jemenského ministra dopravy neměl stroj žádné technické problémy a pravidelně létal i do Evropy. Naposledy prý byl minulý týden v Londýně.

Jde o druhou nehodu letadla firmy Airbus za tento měsíc. Při pádu jiného typu Airbusu (A330-200) společnosti Air France do Atlantského oceánu v noci na 1. června zahynulo všech 228 lidí na palubě. Experti však tvrdí, že nehody spolu s nejvyšší pravděpodobností vůbec nesouvisejí.

Komory jsou ostrovní stát v západní části Indického oceánu mezi severním Madagaskarem a Mosambikem. Jejich rozloha se blíží 1900 kilometrům čtverečních. Žije na nich přes 630.000 převážně muslimských obyvatel.

Nezávislost získala tato bývalá francouzská kolonie v roce 1975.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.