Lidovky.cz

Ani měsíc po vyhlášení pandemie prasečí chřipky se situace nelepší

Svět

  15:43
BUENOS AIRES/LYON/SOUL - Měsíc po vyhlášení pandemie takzvané prasečí chřipky Světovou zdravotnickou organizací (WHO) se situace ve světě nelepší. Každý den přibývá nově infikovaných a stále roste také počet obětí této nové chřipky. Podle tiskových agentur výrazně stoupl v posledních dnech počet nakažených například v Británii, Francii, Španělsku a v řadě jihoamerických zemí. Británie je takzvanou prasečí chřipkou nejhůře postiženou zemí v Evropě.

Prasečí chřipka foto: ČTK

Virem A(H1N1) se zde nakazilo téměř 10.000 lidí, z toho 15 osob jí podlehlo. V pátek navíc Britové zaznamenali první úmrtí u člověka, který kromě nové chřipky netrpěl žádnou jinou nemocí. Dosud na chorobu umírali jen lidé, kteří byli oslabeni ještě jinými chorobami.

Ve Francii se virem A(H1N1) nakazilo 23 studentů na školním táboře v Alpách. Nyní jsou ošetřováni v izolaci. Podle francouzských úřadů bylo v zemi novou chřipkou infikováno celkem 434 lidí, z toho 383 žije v Paříži.

Ve Španělsku přibylo v posledních dnech kolem 200 nakažených a jejich celkový počet již přesáhl 1000.

V Jižní Koreji musela být zrušena soutěž pěveckých sborů, když byl nebezpečný virus diagnostikován u 14 účastníků z Indonésie. Jižní Korea hlásí celkem 394 infikovaných. Zprávy o nových úmrtích na chřipku A(H1N1) přicházejí také z celého jihoamerického regionu: v Argentině stoupl jejich počet na 88, Peru ohlásilo čtvrtý smrtelný případ, první dva takové případy registruje Ekvádor a stejný počet i Bolívie.

V Argentině, která je co do úmrtí na prasečí chřipku třetí nejvíce postiženou zemí na světě po Spojených státech a Mexiku, zůstaly uzavřené banky, směnárny, soudy i burzy. Obyvatelé tak měli fakticky čtyřdenní víkend vzhledem ke čtvrtečnímu státnímu svátku. Mnozí však zůstali doma, aby se vyhnuli styku s cizinci. V zemi se nebezpečnou chřipkou nakazilo už téměř 2700 lidí.

Kvůli šíření viru katolická církev v Bolívii zrušila všechny mše s výjimkou nedělních. Ve městě Santa Cruz, kde se vyskytly více než dvě třetiny z 547 případů v celé zemi, se nebudou mše konat uvnitř budov, ale budou vysílány rozhlasem a televizí. Stejně jako v Argentině mají studenti v této andské zemi prodloužené zimní prázdniny.

V Peru, kde zemřeli na chřipku čtyři lidé, začnou školám zimní prázdniny zase o týden dříve. Panují totiž obavy, že školy by mohly posloužit nemoci jako jakési inkubátory. V zemi se nakazilo prasečí chřipkou 1580 lidí.

Uruguay ohlásila devět mrtvých, avšak ministryně zdravotnictví María Julia Muňozová vyzvala ke klidu, jelikož vývoj této nové chřipky v zemi je podobný jako u sezonní chřipky, která si každoročně vyžádá 60 až 80 mrtvých.

Chile má 9000 nakažených a 16 mrtvých.

Se 130 mrtvými je jihoamerický subkontinent nejvážněji postiženou geografickou oblastí na světě. Celkem si podle posledních údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) pandemie ve světě vyžádala přes 490 obětí na životech. Počet nakažených překročil 110.000.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.