Lidovky.cz

V jihokorejském parlamentu došlo při schvalování reforem na pěsti

Svět

  12:42
SOUL - Výtržnostmi nechvalně proslulí poslanci jihokorejského parlamentu si dnes zopakovali jednu z tradičních pranic, při níž mezi zákonodárci obojího pohlaví padaly rány, odehrávaly se rvačky i strkanice a občas se rozvášnění poslanci a poslankyně navzájem strhli na zem.

Bitka v jihokorejském parlamentu. foto: ČTK

To vše při schvalování souborů zákonů o vlastnictví bank a televizních sítí, které jsou součástí opožděných reforem jihokorejské konzervativní vlády, píše agentura Reuters.

Soubor reformních zákonů poslanci nakonec schválili, a to navzdory protestům levicové opozice, podle níž zákony poskytnou ještě větší díl kontroly obřím korporacím. Vláda prezidenta I Mjong-baka ale tvrdí, že cílem reforem je oživit čtvrtou největší asijskou ekonomiku a učinit ji konkurenceschopnější.

Na video se podívejte ZDE

K nejkontroverznějším a nejostřeji oponovaným částem patřily zákony o vlastnictví sdělovacích prostředků, které umožňují podnikatelským skupinám koupit si podíl ve vysílacích společnostech.

Tato otázka prohloubila rozkol i v rámci vládní Velké národní strany (GNP), kde bývalá vůdkyně GNP a dcera bývalého prezidenta Pak Kun-hje vyjádřila nesouhlas se způsobem, jakým vláda mediální zákony prosazuje. Pak Kun-hje byla soupeřkou I Mjong-baka ve stranických primárkách v roce 2007.

Parlament také schválil zákon, který zvyšuje ze čtyř na devět procent podíl, jaký mohou mít nefinanční společnosti ve finančních holdingových firmách.

Během nynějšího zasedání jihokorejského parlamentu, které končí 25. července, ještě zbývá hlasovat o změně, jež prodlužuje ze dvou na čtyři roky období, na které mohou zaměstnavatelé přijmout zaměstnance na dočasnou smlouvu. Vláda tvrdí, že tento krok učiní pracovní trh flexibilnějším a pomůže zmírnit problém nezaměstnanosti v době ekonomického poklesu.

Podle dosavadního zákona museli zaměstnavatelé převést dočasné síly po dvou letech na nákladnější trvalé zaměstnance, což v praxi často znamenalo, že člověk přijatý na dočasnou smlouvu byl před vypršením dvouleté lhůty propuštěn a nahrazen jiným.

Mezi hlavní části legislativy, které ještě parlamentu zbývá odhlasovat, patří také ratifikace dohody o volném obchodu se Spojenými státy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.