Lidovky.cz

Po nepokojích v Nigérii jsou v ulicích Maiduguri stovky těl

Svět

  21:15
MAIDUGURI - Nigerijské úřady ve městě Maiduguri na severu země sbírají stovky těl, které v ulicích města zůstaly po krvavých střetech radikálních islamistických povstalců s bezpečnostními silami v uplynulých dnech. Napsala to dnes agentura Reuters.

Mrtví po násilnostech v Nigérii foto: Reprofoto

"Do včera jsme napočítali přes 200 těl," sdělil Aliyu Maikano z místního Červeného kříže. Další těla prý úřady stále nacházejí. Celkem se tak podle Reuters počet mrtvých při nepokojích, které vypukly v několika nigerijských státech v neděli, vyšplhá na více než 300, přinejmenším 12 z nich policistů a vojáků.

Podle Červeného kříže je 182 lidí hospitalizováno ve dvou městských nemocnicích se zraněními způsobenými kulkami, mačetami nebo noži. "Jsou to civilisté ... mezi zraněnými jsme neidentifikovali žádné členy muslimské sekty," řekl také Maikano, podle něhož se asi 3500 lidí ještě nevrátilo do svých domovů.

Úřady věří, že smrt Mohammeda Yusufa, který byl vůdcem povstalecké sekty Boko Haram, bude znamenat konec šestidenního povstání jeho stoupenců.

Vůdce vzbouřenců zemřel ve vazbě

Devětatřicetiletý Yusuf byl ve čtvrtek zabit v době, kdy jej zadržovala policie. Ta uvedla, že se Yusuf pokusil o útěk, a proto jej policisté museli zastřelit. Organizace na ochranu lidských práv ale obviňují nigerijské úřady z nezákonné popravy.

Eric Guttschuss z organizace Human Rights Watch označil zabití Yusufa za "šokující příklad toho, jak nigerijská policie nestydatě pohrdá vládou práva". Amnesty International vyzvala, aby byl incident vyšetřen a osoby odpovědné za nezákonné popravy postaveny před soud.

Na tělo vůdce sekty Boko Haram, které policie vystavila před svou ústřednu v Maiduguri, se přišly podívat stovky lidí. "Chci vidět tělo Mohammeda Yusufa, abych poznal muže, který nám způsobil tolik bolesti a utrpení. Ať jeho duše shnije v pekle," prohlásil jeden z místních obyvatel Nasir Abba.

Násilí propuklo, když bylo v neděli ve státě Bauchi zajato několik členů Boko Haram. Příslušníci organizace, která se staví proti západnímu způsobu vzdělávání a požaduje rozšíření islámského práva, od té doby zapálili několik kostelů, policejních stanic a vládních budov. Násilnosti se ze státu Bauchi rozšířily i do států Yoko, Kana a Borno.

Nigérii, africký stát s největším počtem občanů, obývá téměř stejně početná komunita křesťanů a muslimů. Mezi křesťany na jihu žije také značný počet animistů. Zemi obývá, převážně v míru, více než 200 etnických skupin. Ke střetům dochází občas především z náboženských důvodů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.