Lidovky.cz

Slovensko se bojí o své turisty v Chorvatsku. Kvůli fotbalu

Svět

  14:14aktualizováno  15:40
BRATISLAVA - Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák požádal Chorvatsko, aby se postaralo o bezproblémový pobyt slovenských turistů u Jadranu. Informoval o tom mluvčí jeho úřadu Peter Stano.

Miroslav Lajčák foto: Lidové noviny

Slovenská média o víkendu psala o tom, že se na chorvatských internetových fórech Slovákům vyhrožuje v souvislosti s nedávným zásahem slovenské policie proti chorvatským fotbalovým fanouškům v Žilině. Záhřeb podle ministerstva posílil policejní hlídky v místech, kde jsou ubytováni slovenští turisté.

Při čtvrtečním policejním zásahu, jemuž předcházely výtržnosti fanoušků Hajduku Split, byly zraněny desítky chorvatských fanoušků a zhruba padesátka policistů. Chorvatské ministerstvo zahraničí se údajně za chování svých občanů omluvilo.

"V souvislosti s dozvuky policejního zákroku proti fanouškům Hajduku Split v Žilině požádal ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák svého chorvatského kolegu Gordana Jandrokoviče, aby chorvatská strana učinila vše pro bezproblémový pobyt slovenských turistů v zemi," uvedl Stano.

Poznamenal, že chorvatská vláda ve svém prohlášení ubezpečila slovenské občany, že tráví dovolenou v bezpečné zemi.

Deník Pravda tento týden informoval, že slovenským turistům už bylo zničeno jedno auto. O výhrůžkách vůči slovenským turistům na internetu zase informovala zpravodajská televize TA3. Emotivní tón v chorvatských médiích a na internetových fórech zaznamenalo i ministerstvo zahraničních věcí.

Chorvatsko přitom patří už několik let k nejoblíbenější destinaci Slováků a Jadran každoročně navštíví desetitisíce slovenských turistů.

Slovenská policie po četných násilnostech zasáhla proti příznivcům Hajduku Split, který v Žilině odehrál zápas proti tamnímu klubu. Chorvatští fotbaloví fanoušci podle policie cestou na stadion ničili zařízení restaurací, automobily, výklady obchodů i budovu železniční stanice. Útokům Chorvatů se nevyhnuli ani policisté.

Policie předvedla 230 lidí, mezi nimiž byli kromě Chorvatů i tři Rakušané, pět Slovinců a jeden Belgičan. Úřady následně rozhodly o vyhoštění 219 občanů Chorvatska, kteří tak nemohou pět let vstoupit na území Slovenska a zemí Evropské unie.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.