Lidovky.cz

Slovensko vyhlásilo státní smutek za mrtvé horníky

Svět

  14:12
BRATISLAVA - Slovenská vláda dnes vyhlásila na středu státní smutek za dvacet obětí pondělního důlního neštěstí v Handlové. Po zasedání vlády, kterému se zúčastnil i prezident Ivan Gašparovič, to oznámil premiér Robert Fico. Řekl také, že požádal ministra hospodářství Ľubomíra Jahnátka o návrh odškodnění pozůstalých. Jeho možnou výši neupřesnil.

Premiér Robert Fico (vlevo). foto: ČTK

Zatím bylo nalezeno 16 těl. Čtyři ještě chybí. Stejně jako další oficiální činitelé před ním ale bez ohledu na to, že třináct dalších se ještě nenašlo, dal na srozuměnou, že zahynulo dvacet lidí.

"Je to obrovská tragedie," řekl. Státní smutek bude platit ve středu od 08:00 do 20:00.

Premiér i prezident zdůraznili potřebu důkladného, mnohostranného a objektivního vyšetření tragedie. "Byl bych rád, kdyby se prokázalo, že šlo o zásah vyšší moci, ale je třeba vše řádně vyšetřit," řekl Gašparovič.

Na dole Handlová, patřícím Hornonitranským dolům Prievidza, se vznítil uhelný prach a záchranáři šli požár hasit. Výbuch nastal ve štole v hloubce 330 metrů, v níž se už od 17. června netěží.

Oběťmi se stalo devět horníků a jedenáct záchranářů. Předpokládá se, že všichni jsou slovenští občané. Ve slovenských dolech pracuje také hodně Poláků. Primátor Handlové Rudolf Podoba na dnešním briefingu v tomto městě řekl, že třináct obětí byli jeho obyvatelé.

Šest těl už bylo z místa neštěstí vyneseno. Podle slovenské televize TA3 je těžké je identifikovat a bude k tomu možná nutný rozbor DNA.

Záchranné týmy se teď ve snaze najít zbývající oběti soustřeďují na zpřístupňování dalších zasažených oblastí, řekl ráno v Handlové generální ředitel dolů Peter Čičmanec. Ministr Jahnátek na tiskové konferenci v sídle vlády v Bratislavě upřesnil, že záchranáři chladí zasaženou oblast dusíkem a vodními stěnami, aby se dostali dál.

"Myslím, že stav už je nezvratný," řekl ministr v patrné narážce na osud třinácti dosud nenalezených obětí.

Účastníci tiskové konference ocenili úsilí záchranářů. Fico řekl, že o případné pomoci komunikovalo Slovensko i s Českou republikou. Dodal ale, že záchranné práce byly nakonec zabezpečovány místními silami.

Čičmanec už v noci označil za pravděpodobnou příčinu neštěstí "explozi zplodin nedokonalého hoření uhelného prachu, jehož požár sfárali záchranáři uhasit". Při nedokonalém hoření mouru vzniká vodík a kysličník uhelnatý, jejichž směs je výbušná.

Rodinám obětí pomáhá zvláštní tým, který se vedle psychické podpory snaží například urychlit postup při vyřizování nezbytných úředních úkonů.

"Některé situace vyžadují i zásah lékařů," citoval server sme.sk vedoucího týmu Radovana Bránika. Ministr Jahnátek v Handlové prosil novináře, aby byli k pozůstalým ohleduplní, a vyslovil podiv nad některými dnešními materiály sdělovacích prostředků o neštěstí.

Odškodné pro pozůstalé bude podle Fica v rozsahu toho, které dostaly rodiny obětí důlního neštěstí v Handlové v roce 2006. Lhůtu, ve kterém bude poskytnuto, odmítl upřesnit. Řekl, že na tento účel je možné použít peněz ze zvláštních rezerv vlády a jejího předsedy.

Z nezavalené části dolu se v pondělí podařilo dostat na povrch devět zraněných horníků i záchranářů. Tlaková vlna výbuchu je zasáhla v jiné části dolu, asi 150 až 200 metrů od epicentra. Většina měla lehká zranění hrudníku, hlavy a končetin, která nevyžadovala hospitalizaci.

Ministr Jahnátek na ranním briefingu v Handlové neodpověděl na otázku, zda nezvažuje odchod z funkce, když už jde o druhé důlní neštěstí v zemi od roku 2006. V Bratislavě pak Fico na dotaz týkající se Jahnátkovy budoucnosti řekl, že ministr má jeho absolutní důvěru a že on nepřijme žádné opatření, které by se Jahnátkova postavení týkalo.

Hornonitranské doly Prievidza, k nimž patří i důl v Handlové, jsou největší hnědouhelné doly na Slovensku. Dodávají zejména prachové hnědé uhlí elektrárně Nováky. Zaměstnávají 4100 lidí a patří k největším zaměstnavatelům v regionu. V roce 2006 došlo v dole Nováky k neštěstí, při němž zahynuli čtyři horníci, o rok později zemřel horník v dole Handlová.

Podnik připravuje v regionu otevření nových dolů, průzkum našel 7,2 milionu tun uhlí.

Průmyslově se uhlí v oblasti řeky Nitry těží právě 100 let. Primátor Podoba řekl, že zářijové oslavy tohoto výročí byly zrušeny.

Zármutek a šok nad ztrátami životů vyslovil v poselství Ficovi předseda Evropské komise José Manuel Barroso, podobně se vyjádřil i německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v kondolenci zaslané svému slovenskému kolegovi Miroslavu Lajčákovi.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.