Lidovky.cz

Lidé v Handlové oplakávají mrtvé horníky a záchranáře

Svět

  16:23
HANDLOVÁ - Tragédie, katastrofa, hrůza. Tak hodnotili oslovení obyvatelé středoslovenské Handlové pondělní výbuch v dole, při kterém přišlo o život 20 lidí.

Neštěstí ve slovenském dole Handlová foto: Foto SME – Ján Krošlák

Tragická událost v důlních štolách, kde pracoval nejeden místní člověk, poznamenala i atmosféru ve městě. Vedení Handlové už zrušilo plánované oslavy u příležitosti stého výročí těžby uhlí na Slovensku.

V osmnáctitisícovém městě se snad nenajde člověk, který by neznal některého z blízkých či vzdálených příbuzných obětí důlního neštěstí. "Byl tam i náš soused. Byli to lidé, kteří tady v Handlové mají rodiny, děti. Je to pro ně strašné," přiblížila svoje pocity dvacetiletá Sorina.

Kondolenční kniha k uctění památky obětí neštěstí v dole Handlová

Tragédie zasáhla všechny bez rozdílu věku i pohlaví. "Vždy, když na to přijde řeč, rozpláčeme se," poznamenala žena důchodového věku. "Tolik mrtvých nebylo asi ani při jednom z neštěstí v tomto dole," dodal Mikuláš Déli, který si v dole odpracoval 32 let. Dnes v handlovském dole pracuje zeť jeho sestry, v den tragédie měl naštěstí dovolenou.

Stovky lidí dnes večer přišly v Handlové na pietní vzpomínku. U památníku věnovaném hornické profesi zapálili truchlící svíčky na paměť dvou desítek zemřelých. Ty mají podle primátora Rudolfa Podoby hořet do té doby, než budou z dolu vyneseny ostatky všech obětí neštěstí.

Záchranářům se podle informací, které v podvečer ČTK potvrdila mluvčí dolu Adriana Siváková, podařilo najít 16 obětí neštěstí. Představitelé vedení dolu nebyli s to během dne říci, kdy se specializované čety dostanou k tělesným ostatkům všech obětí.

Horníci a specializovaní záchranáři, kteří před explozí hasili požár v již vytěženém úseku dolu, přišli o život v hloubce přibližně 330 metrů pod povrchem.

"Musel selhat lidský faktor. Zřejmě to podcenili," zlobil se důchodce František Olšák. Podobně jako mnozí Handlované i on má s těžbou uhlí bohaté zkušenosti, pod zemí pracoval 18 let. Zodpovědní lidé měli být podle něho opatrnější, když zjistili, že se uhlí v podzemních chodbách rozkládá. Poznamenal, že uhelný prach a uvolněné plyny mohou způsobit výbuch o síle dynamitové nálože.

Vysloužilého horníka překvapilo i zmatené podávání informací od vedení dolu, které až v pondělních večerních hodinách opravilo svoje dřívější informace o počtu lidí "uvězněných" v podzemí.

První informace hovořily o 18 lidech, kteří zůstali v podzemí, později číslo změnili na 19 a potom na 20. "Co si já pamatuji, když jsme chodili do dolu my, byla tam trojitá kontrola. Nechápu, jak jim mohl chybět jeden chlap," divil se Olšák.

Média také informovala, že horníci už několik dní před výbuchem cítili pod zemí metan. Důl však patří k jednomu z mála fungujících podniků, které v regionu poskytují pracovní příležitosti, horníci tedy i přesto do dolu sfárali.

Neštěstí se stalo necelý měsíc před plánovanými oslavami hornictví. "Město Handlová ruší všechny oslavy," sdělil novinářům primátor Rudolf Podoba. Ani v jeho životopise přitom nechybí záznam o práci v dole. "Tato obrovská tragédie velmi silně zasáhla všechny naše obyvatele," zdůraznil primátor.

Připomněl, že 13 z 20 zesnulých žilo v Handlové.

Při explozi v dole přišly o otce asi čtyři desítky dětí, přibližně polovina z nich je ještě nezaopatřených. Rodinám pozůstalých by měly pomoci i mimořádné finanční příspěvky. Od města by měla každá rodina dostat 500 eur a od ministerstva práce 800 eur. Kromě toho by měla o dalším odškodném rozhodnout vláda, rodiny mají nárok i na příspěvek od Sociální pojišťovny a odškodné přislíbilo vedení dolu.

Důl v Handlové

Hnědé uhlí se na Slovensku těží už sto let, s dolováním se začalo právě v Handlové. Surovina, jejíž množství v dané lokalitě odborníci odhadli v roce 1909 na 46 milionů tun, přispěla k rozmachu sídla založeného ve 14. století karpatskými Němci. V roce 1959 přesáhla těžba v Handlové poprvé hranici milionu tun, v současnosti se zde každoročně vytěží asi 300.000 tun ročně.

Celkem se z handlovských ložisek během průmyslové těžby vydolovalo už asi 80 milionů tun uhlí, píše se v publikaci Igora Reiffa Sto roků průmyslové těžby uhlí v Handlové. Během tohoto období zahynulo na následky úrazů více než 250 horníků.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.