Lidovky.cz

Pochyby kolem únosu ruské lodě: mohla prý vést jaderný náklad

Svět

  10:05aktualizováno  20:32
MOSKVA - Rusko zatklo osm únosců lodě Arctic Sea, oznámil dnes ruský ministr obrany Anatolij Serďukov. Jsou prý mezi nimi občané Ruska, Estonska a Lotyšska. Někteří experti, které cituje agentura AP, oficiální verzi o únosu nevěří, a tvrdí, že loď vezla tajný náklad, zřejmě radioaktivní materiál.

Michail Vojtěnko, editor serveru Maritime Bulletine-Sovfracht, na tiskové konferenci ke zmizení Arctic Sea. foto: ČTK

Nákladní loď s patnáctičlennou ruskou posádkou záhadně zmizela u evropských břehů a po zhruba měsíci ji objevily ruské vojenské lodě v pondělí nedaleko Kapverd.

To byl prý také důvod, proč Rusko podniklo tak rozsáhlou "záchrannou operaci", jejíž náklady mnohokrát převýšily hodnotu samotné 18 let staré lodi i hodnotu nákladu, který údajně vezla. Rusko údajně nechtělo, aby se loď, respektive její náklad, nedostala do nepovolaných rukou.

Téměř 100 metrů dlouhá obchodní loď plující pod maltskou vlajkou byla podle Serďukova přepadena v noci na 24. července ve švédských výsostných vodách.

Grafika - loď Arctic Sea.

Únosci prý přirazili k lodi pod záminkou, že mají závadu na svém nafukovacím člunu. Čtyři Estonci, dva Lotyši a dva Rusové podle Serďukova vypnuli navigační zařízení lodi a donutili posádku plout směrem k africkým břehům.

Naposledy byl s lodí navázán kontakt 28. července při proplutí Lamanšským průlivem. Arctic Sea se poté na dlouhou dobu odmlčela.

Maltský námořní bezpečnostní výbor, který sdružuje Švédsko, Finsko a Maltu, dnes vydal prohlášení, podle něhož loď "nikdy ve skutečnosti nezmizela".

"Výbor by chtěl objasnit, že pohyb Arctic Sea byl už několik dní znám bez ohledu na zprávy, že loď zmizela," uvedly v prohlášení maltské úřady.

Malta, Švédsko a Finsko se prý dohodly, že nebudou zveřejňovat žádné citlivé informace o lodi, aby neohrozily bezpečnost lidí na palubě a aby samotná loď nebyla případně zničena. Motiv údajného únosu zastaralé lodi, jakož i náklad, který vezla, to vše zůstává i nadále tajemství. Bezpečnostní a námořní experti podle agentury AP tvrdí, že záhadné čtyřtýdenní putování lodi ukazuje na něco jiného než pirátství, a naznačují, že Rusko od začátku vědělo, o co běží. Šlo prý o tajný náklad, možná o jaderný materiál, a do akce byly zapojeny ruské tajné služby. Michail Vojtěnko, nakladatel specializovaného internetového věstníku Maritime Bulletin-Sovfracht dnes prohlásil, že v noci hovořil s některými námořníky z Arctic Sea a že z toho, co se dozvěděl, je zmaten jako nikdy.

"Loď měla všechny nezbytné moderní komunikační prostředky a poplachová zařízení pro mimořádné situace. Pohybovala se ve vodách, kde fungují normální mobilní telefony. Unést takovou loď, aniž by nikdo ani necek, aniž by byl vyslán jediný nouzový signál, dovedete si to představit? Já tedy ne," prohlásil Vojtěnko.

Celá takzvaná záchranná operace stála více, než byla hodnota deklarovaného nákladu, tedy dřeva za 1,3 milionu eur, a vlastní lodi dohromady. Vojtěnko řekl, že loď vezla nedeklarovaný náklad a že v celé záležitosti hrály úlohu státní zájmy. Podrobnosti ale odmítl sdělit.

Julija Latyninová, kterou agentura AP označuje za prominentní analytičku, si také myslí, že loď vezla tajný náklad. Před plavbou prý byla opravována v ruském přístavu Kaliningrad. Latyninová, která píše pro internetového noviny Ježedněvnyj žurnal, řekla, že podezírá tajné služby, že byly do celého případu zapleteny. Stejně jako jiní experti je i Latyninová přesvědčena, že Arctic Sea pašovala jaderný materiál.

Pozorovatelé si také všimli prodlení, s nímž ruská vláda reagovala, než se rozhoupala k akci. Prezident Dmitrij Medveděv vyslal námořní lodě, aby pátrali po zmizelé lodi 12. srpna poté, co příbuzní námořníků veřejně vyzvali vládu, aby jim pomohla.

Arctic Sea se plavila pod maltskou vlajkou a provozovala ji finská společnost Solchart. Ta má ruské vedení a její sesterská společnost zabezpečuje technické služby v ruském přístavu Archangelsku, který je domovem všech 15 členů posádky.

V pondělí byla loď objevena asi 480 kilometrů od Kapverdských ostrovů ruskými vojenskými plavidly, která k africkým břehům vyslal prezident Medveděv. Ruská posádka byla nalezena v dobrém stavu, byla přemístěna na vojenskou loď a podrobena výslechu. Zatýkání únosců podle Serďukova proběhlo bez jediného výstřelu.


Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.