Lidovky.cz

Na Obamu přišel s útočnou puškou, testoval své právo

Svět

  16:13
PHOENIX (ARIZONA) - Na pondělní demonstraci proti americkému prezidentu Baracku Obamovi v hlavním městě státu Arizona Phoenix přišlo před centrum, kde Obama mluvil, i 12 mužů ozbrojených střelnými zbraněmi. Jeden z nich měl přes rameno přehozenou i poloautomatickou útočnou pušku.

Na protest proti Obamovi přišlo 12 mužů se střelnými zbraněmi. foto: ČTK

Chtěli tak prý vyzkoušet své ústavní právo nosit zbraň a protestovat, uvedla dnes agentura AP.

V poslední době přitom nejde o ojedinělý jev. Minulý týden v New Hampshiru před budovou, ve které Obama obhajoval svou zdravotní reformu, demonstroval muž, jenž měl k noze připevněnou pistoli. Podle aktivistů, kteří požadují větší kontrolu nošení zbraní v USA, přitom představují ozbrojení demonstranti v blízkosti prezidenta velké riziko.

Politolog Fred Solop ze Severoarizonské univerzity pak uvedl, že takové případy jsou znepokojující. "Pro mnoho lidí je to vlastně docela děsivé. Má to mrazivý dopad na schopnost naší společnosti upřímně komunikovat," míní.

Čím větší je podle něj zbraň, tím hrozivější situace vzniká.

Demonstranti ale přítomnost zbraní na politických shromážděních považují za test svobody. Muž, který se v pondělí ve Phoenixu zúčastnil mítinku, s puškou přes rameno, uvedl, že přišel se zbraní, protože mohl. "V Arizoně ještě stále mám nějaké svobody," řekl novinářům. Arizona patří k americkým státům, kde zákony umožňují volné nošení zbraní. Podle policie tak na pondělní demonstraci bylo vše v pořádku.

Přítomnost ozbrojených účastníků na politických shromáždění je pravděpodobně průvodním jevem rozruchu, který ve Spojených státech v uplynulých týdnech vyvolal Obamův návrh zdravotní reformy, jenž zahrnoval možnost státního zdravotního pojištění pro lidi, kteří si nemohou dovolit komerční zdravotní pojištění.

Řada pravicově zaměřených voličů poté začala obviňovat Obamu, že se chystá ve Spojených státech zavést socialismus, kdy bude vláda rozhodovat o tom, kdo dostane jakou péči. Na mítincích po Spojených státech, kde se Obama a demokratičtí zákonodárci snažili reformu vysvětlovat občanům, proto nebyly výjimkou rozhořčené výstupy jejích odpůrců či hlasité hádky.

Osud Obamovy reformy, jež má značný význam pro další politickou kariéru současného amerického prezidenta, je přitom nejasný. Bílý dům v těchto dnech vysílá rozporuplné signály, ze kterých vyplývá, že by veřejné pojištění nakonec součástí reformy být nemuselo.

Podle "pokusných balonků", které americká administrativa vypouští, by je mohlo nahradit družstevní pojištění. Změnu kurzu již naznačil i Obama, který se tak snaží vyjít vstříc republikánům. Téma mezitím začíná stále více rozdělovat demokraty. Část říká, že reforma bez veřejného pojištění nemá smysl, část zase podporuje pojištění zajišťované neziskovými družstvy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.