Lidovky.cz

V havarované ruské elektrárně je možná přes 70 obětí

Svět

  18:18
MOSKVA - Ruští záchranáři dnes pokračovali v pátrání po přeživších a obětech pondělní velké havárie na Sajansko-šušenské vodní elektrárně na Sibiři, ale do podvečera SELČ se neobjevily žádné zprávy, že by měli úspěch. Při neštěstí tak možná zahynulo přes 70 lidí. Potvrzeno je 12 mrtvých, nezvěstných je 64.

Ruský premiér Vladimir Putin. foto: ČTK

"Šance najít někoho živého se každou hodinu zmenšuje," řekl mluvčí společnosti RusHydro, které elektrárna patří.

Záchranáři pátrají jak v samotné elektrárně, tak v řece Jeniseji, na níž je postavena, řekl ruský ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu.

Viktor Zimin, předseda vlády Chakaské autonomní republiky, na jejímž území elektrárna leží, řekl, že první pohřby obětí se uskuteční ve středu, která byla v republice vyhlášena dnem smutku.

Rovněž ve středu se také začne vyplácet odškodné pozůstalým. Na rodinu je to milion rublů, tedy asi 570.000 korun. Kromě toho, jak sdělil zástupce vedení firmy Vasilij Zubakin, "bylo navíc rozhodnuto neprodleně rodinám mrtvých a postiženým vyplatit po dvou měsíčních mzdách a uhradit výdaje na léčení".

Příčina neštěstí v této největší vodní elektrárně v Rusku, která zároveň patří k největším zařízením tohoto druhu ve světě, zatím není zcela jasná.

Verzi o teroristickém činu však vyšetřovatelé nepotvrdili. "Specialisté na výbušniny Federální bezpečnostní služby (FSB) nenašli na místě havárie žádné stopy po trhavinách," zdůraznil oficiální představitel prokuratury Ruské federace Vladimir Markin.

Z dosavadního vyšetřování plyne, že při opravě jednoho z agregátů ve strojovně explodoval olejový transformátor. Tato verze ale není konečná.

Podle RusHydro bylo na vině prudké zvýšení tlaku ve vodním potrubí, píše agentura AP.

V elektrárně bylo v tu chvíli asi 300 lidí. Výbuch prorazil stěny a strop strojovny, kde se nacházejí turbíny, v důsledku čehož začala do haly proudit voda. Jejímu dalšímu průniku se později podařilo zabránit, ale část objektu je zatopena. Z dosud potvrzeného tuctu mrtvých se někteří utopili a jiné rozdrtily trosky.

Ministr Šojgu v reakci na nejrůznější dohady důrazně varoval státní činitele před snahami spekulovat o možných důvodech neštěstí a domněnky šířit. "Posoudíme to a podáme o tom zprávu," řekl.

Ministr energetiky Sergej Šmatko informoval, že byla vytvořena příslušná komise složená z nejlepších specialistů a profesionálů a je na ní, aby určila příčinu neštěstí. "Hovořit teď o jakékoliv zásadní verzi je nezodpovědné," zdůraznil.

ITAR-TASS s odvoláním na oficiální zdroje napsal, že činnost elektrárny byla zcela zastavena, situace je však pod kontrolou. Nebezpečí obyvatelstvu v osadách ležících níže podél toku Jeniseje nehrozí. Při havárii ale unikl ze závodu olej, který se šíří po říčním toku. Průzkum ze vzduchu ukázal, že olejové skvrny se táhnou na 50 až 60 kilometrech.

Sajansko-šušenská elektrárna byla uvedena do provozu v roce 1978. Zajišťuje čtvrtinu z celkové kapacity RusHydra, která činí 25,3 gigawattu. Podle ruských médií pokrývá deset procent spotřeby energie na Sibiři.

AP napsala, že turbíny elektrárny od sovětských dob neprošly generální opravou a že firma, která postavila jednu nyní zničenou turbínu, sdělila, že turbína byla příliš stará na to, aby mohla pracovat bezpečně.

V pondělí Vladimir Zubakin z vedení RusHydra řekl, že tři z deseti turbín závodu byly zcela zničeny, jedna je provozuschopná a ostatní se zkoumají.

Dodal, že na obnovení plného provozu budou zapotřebí čtyři roky. Dnes člen správní rady společnosti Boris Boguš řekl, že opravy budou stát (v přepočtu) kolem 310 milionů dolarů (asi šest miliard korun).

Elektrárna je mimo jiné významným dodavatelem energie pro nejméně dva hutní kombináty patřící největšímu světovému výrobci hliníku, společnosti United Company RUSAL. Její zástupce dnes řekl, že kvůli havárii se její letošní produkce sníží proti loňsku možná až o 11 procent.

Obchodování s akciemi RusHydra na ruských burzách bylo dnes nadále zastaveno. V Londýně klesl v pondělí jejich kurs o 15 procent a dnes se pokles ještě poněkud prohloubil.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.