Lidovky.cz

Lajčák: Slovensko nemusí odepření návštěvy prezidenta vysvětlovat

Svět

  21:53
BRATISLAVA - Podle slovenského ministra zahraničních věcí Miroslava Lajčáka nemusí Slovensko nijak vysvětlovat své páteční rozhodnutí odepřít vstup maďarskému prezidentovi na slovenské území. Naopak Maďarsko dluží vysvětlení, uvedl šéf slovenské diplomacie, jehož citovala agentura APA.

Miroslav Lajčák foto: Lidové noviny

 

"Tento spor rozhodně nepřidá Slovensku ani Maďarsku body v očích zemí Evropské unie. Maďarsko si musí uvědomit, že když maďarští politici házejí špínu na Slovensko, sami nezůstávají čistí," řekl Lajčák.

Slovenská vláda v pátek oznámila, že na své území odepře vstup maďarskému prezidentovi Lászlóovi Solyomovi, jenž se ve slovenském Komárně, kde žije silná maďarská menšina, měl zúčastnit odhalení sochy zakladatele uherského státu svatého Štěpána. Solyom na poslední chvíli návštěvu zrušil. Maďarské ministerstvo zahraničí o víkendu informovalo, že chce se slovenským postupem seznámit země EU a ukázat, že sousední stát nedodržuje diplomatická pravidla.

Podle Lajčáka předloží slovenský velvyslanec ministerstvu zahraničí v Budapešti řadu otázek o tom, proč Maďarsko nerespektuje platné vztahy mezi oběma zeměmi. Dodal, že maďarského prezidenta odrazovali od návštěvy Slovenska někteří z předních politiků EU. Podle slovenského tisku šlo o německou kancléřku Angelu Merkelovou a švédského premiéra Fredrika Reinfeldta.

Na otázku, jak bude Slovensko reagovat, když na něho Maďarsko podá u EU stížnost, Lajčák odpověděl, že poslední dobou nedělá Maďarsko nic jiného, než že na Bratislavu podává stížnosti. Podle ministra je Slovensko nicméně připraveno k rozhovorům s maďarskými politiky.

Vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem, které svého souseda po staletí ovládalo, jsou dlouhodobě velmi napjaté. V poslední době je přiostřily například slovenský jazykový zákon či založení extremistické Maďarské gardy. Slovenští politici odůvodňovali rozhodnutí odepřít maďarskému prezidentovi vstup na území tím, že v den výročí okupace bývalého Československa vojsky Varšavské smlouvy, včetně maďarských, taková návštěva není vhodná.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.