Lidovky.cz

Mezi obětmi útoku NATO v Afghánistánu jsou zřejmě civilisté

Svět

  7:30aktualizováno  14:11
KÁBUL - Až 90 mrtvých si vyžádal dnešní výbuch dvou nákladních cisteren v severoafghánské provincii Kunduz, které se staly terčem náletu sil NATO.

Vybuchlá cisterna z leteckého útoku NATO v Afghánistánu 4. září 2009 foto: AFP

Zdroje aliance uvádějí, že ranní nálet směřoval proti ozbrojencům hnutí Taliban, kteří cisterny ze zásobovacího konvoje unesli. Podle místních obyvatel citovaných tiskovými agenturami je ale mezi mrtvými až polovina civilistů, kteří si přišli z cisteren načerpat palivo.

Velení NATO oznámilo, že při náletu "bylo zabito nebo zraněno značné množství ozbrojenců". Podle afghánského policejního důstojníka, který si nepřál být jmenován, je ale mezi mrtvými zhruba čtyřicet civilistů. Pokud se tato informace potvrdí, bude to znamenat novou ránu pro mezinárodní síly, jejichž početní stav v Afghánistánu nyní převyšuje sto tisíc příslušníků.

Šéf amerických jednotek a vojáků NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal nařídil omezení náletů ve snaze snížit počet civilních obětí při podobných operacích. Před čtyřmi dny doporučil "revidovat strategii" mezinárodních sil po osmi letech konfliktu a snažit se především získat si důvěru místních obyvatel.

Christine Sidenstrickerová, důstojnice pro styk s veřejností, oznámila, že letouny NATO zaútočily a zničily dvě cisterny poté, co bylo ověřeno, že se v oblasti nenacházejí žádní civilisté. NATO a afghánská vláda podle ní zprávy o civilních obětech prošetřují. Další mluvčí Severoatlantické aliance uvedl, že důvodem, proč byl na cisterny podniknut nálet, je skutečnost, že jsou často používány při sebevražedných útocích.

Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid potvrdil, že ozbrojenci nákladní cisterny unesli na silnici z Tádžikistánu, odkud mířily s dodávkou pohonných hmot pro síly NATO v Kábulu. Při přejezdu přes řeku Kunduz podle něj uvízla nákladní vozidla v bahně a talibanci otevřeli kohouty, aby vypustili palivo a odlehčili tak náklad.

Asi pět set vesničanů se vzápětí seběhlo, aby si nabrali pohonné hmoty, a to navzdory varování, že by se mohli stát terčem náletu. Podle Mudžáhida při náletu nezemřel žádný ozbrojejec Talibanu.

Identifikace ohořelých ostatků je nemožná

Guvernér provincie Kunduz Muhammad Umar rovněž uvedl, že při náletu zahynulo devadesát lidí, ale podle jeho informací mezi nimi byl i místní velitel Talibanu a čtyři čečenští bojovníci. Identifikace obětí je nicméně prakticky nemožná, protože mnoho těl je k nepoznání ohořelých.

Humajún Chamúš, ředitel nemocnice ve městě Kunduz, správním středisku stejnojmenné provincie, uvedl, že bylo hospitalizováno dvanáct osob s vážnými popáleninami. Neupřesnil, zda jsou to civilisté nebo povstalci, dodal jen, že je mezi nimi i desetiletý chlapec.

Před nemocnicí se shromáždily desítky příbuzných. "Můj bratr byl popálen, když letadlo vybombardovalo cisterny. Nevím, jestli je živý nebo mrtvý," řekl agentuře Reuters plačící vesničan Ghulám Jahjá.

Do nemocniční márnice nebyli převezeni žádní mrtví, protože jsou jejich těla příliš ohořelá, uvedl Chamúš. "Je velmi těžké sbírat mrtvá těla nebo ostatky po výbuchu, protože palivo, které lidé čerpali, bylo vysoce hořlavé," řekl.

Násilí vzrostlo po příjezdu amerických posil

Zástupce šéfa mise OSN v Kábulu Peter Galbraith prohlásil, že je zprávami o civilních obětech v Kunduzu velmi znepokojen, a dodal, že musí být vynaloženo veškeré úsilí na péči o zraněné a kompenzaci rodin obětí.

"Je třeba posoudit, co se vlastně stalo a proč byl proveden nálet za okolností, kdy bylo těžké s jistotou rozhodnout, že na místě nejsou civilisté," řekl a dodal, že OSN do Kunduzu vyšle vlastní vyšetřovací tým.

Provincie Kunduz byla relativně klidnou oblastí, než tu letos začalo růst násilí. Němečtí vojáci, kteří jsou tu rozmístěni, jsou prakticky denně terčem útoků, na jejich základny dopadají rakety a hlídky se musejí vypořádat se střelbou z ručních zbraní.

Úroveň násilí stoupla na většině území Afghánistánu poté, co americký prezident Barack Obama nařídil vyslání posil v rámci nové strategie, jejímž cílem je zbavit Afghánistán vlivu povstaleckého hnutí Taliban, jehož vládu svrhla Spojenými státy vedená invaze v roce 2001.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.