Lidovky.cz

Vojáci USA svázali personál nemocnice v Afghánistánu

Svět

  16:34
KÁBUL - Američtí vojáci vtrhli do švédské nemocnice jižně od afghánské metropole Kábulu. Při jejím prohledávání údajně svázali příbuzné pacientů i personál. Středeční akci charitativní Švédský výbor pro Afghánistán (SCA) ve svém dnešním prohlášení označil za porušení dohod mezi armádou a humanitárními organizacemi.
Američtí vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto)

Američtí vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto) foto: Reuters

Podle SCA vojáci přišli do nemocnice ve Vardaku jižně od Kábulu bez sebemenšího vysvětlení a důkladně ji prohledali; nevynechali ani ženské pokoje a toalety. "V nemocnici svázali čtyři zaměstnance a dva rodinné příslušníky pacientů. Personál SCA i pacienti, včetně upoutaných na lůžko, byli přinuceni během (jejich) prohlídky opustit pokoje," uvedla organizace ve svém prohlášení.

"To je prostě nepřijatelné," zdůraznil zástupce SCA Anders Fange. "Nejde jen o jasné porušení všeobecně uznávaných humanitárních principů o nenarušitelnosti zdravotnických zařízení a personálu v oblastech konfliktu, ale také o jednoznačné porušení dohody mezi" civilními charitativními skupinami a Mezinárodními podpůrnými bezpečnostními silami (ISAF) pod vedením NATO, dodal.

Důstojnice pro styk s veřejností Christine Sidenstrickerová řekla, že o incidentu ví, ale nemá žádné bližší informace. Naopak mluvčí OSN Aleem Siddique řekl, že o incidentu sice neví, ale mezinárodní právo vyžaduje, aby se armáda vyhýbala akcím v lékařských zařízeních.

"Pravidlem je, že lékařská zařízení nejsou bojová zóna. Je nepřijatelné, aby se lékařská zařízení stala oblastí aktivních bojových operací," řekl. "Jedinou výjimkou podle ženevských konvencí je, když lidem hrozí nebezpečí." SCA má v náplni zdravotnické, vzdělávací a zemědělské rozvojové programy zhruba v polovině ze 34 afghánských provincií. V zemi pracuje už téměř 30 let.

Vojáci při odchodu personálu nařídili, aby je informoval o všech povstalcích, kteří by byli v nemocnici ošetřeni. "Je tu Hippokratova přísaha. Když je někdo zraněn, nemocný a potřebuje péči,...jsou-li to lidské bytosti, pak jsou přijati a ošetřeni, jak stanoví mezinárodní právo," řekl Fange.

K tomuto incidentu došlo necelé dva dny před náletem sil NATO na cisterny, které ukradli povstalci z extremistického hnutí Taliban. Při jejich výbuchu zahynulo podle oficiálních zdrojů 54 lidí, většinou talibanců, ale i několik civilistů. Přitom podle nové strategie NATO se mají koaliční síly vyhýbat jakémukoliv útoku, pokud hrozí, že by v něm nastaly ztráty na civilních životech.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.