Lidovky.cz

Obamovi experti: Dostat lidi na Měsíc nebo Mars chce víc peněz

Svět

  10:30
WASHINGTON - Vyslání lidí na Měsíc nebo ještě dál bude vyžadovat zvýšení rozpočtu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) z nynějších 18 na 21 miliard dolarů ročně. Soudí to komise expertů ustavená americkým prezidentem Barackem Obamou s úkolem představit varianty dalšího průzkumu vesmíru. Výtah z jejích závěrů zveřejnil v úterý Bílý dům.

Dostat lidi na Měsíc chce víc peněz, řekli Obamovi experti foto: Shutterstock

NASA zatím neoficiálně navrhuje soustředit se místo návratu na Měsíc na zvýšené úsilí o dosažení Marsu. Dvě z pěti variant navržených komisí stojí na předpokladu, že vláda neuvolní na výzkum další peníze. To by znamenalo, že na Měsíc nebo jinam do vesmíru Američané nepoletí "pár desetiletí", napsala agentura AP bez upřesnění, zda jsou míněna dvě desetiletí. Další tři varianty počítají se zvýšením výdajů. V každém případě se ale plány NASA musejí změnit, uvedli experti.

Před pěti lety tehdejší prezident George Bush navrhl, že by se do roku 2020 obnovily lety s lidskou posádkou na Měsíc, který by sloužil jako cvičiště pro let na Mars. Peníze na to se měly získat zastavením letů raketoplánů v roce 2010 a uzavřením Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v roce 2015.

Raketoplány budou létat do roku 2011
Všechna tato data je nutno změnit, uvedla komise. Podle ní jsou také opětovné lety na Měsíc jen jednou z možností, a ne preferovanou. Místo toho komise navrhuje "pružnou cestu" výzkumu objektů poblíž Země, jako jsou asteroidy, měsíců Marsu a pak třeba přistání na Měsíci.

Raketoplány by měly létat až do roku 2011, ne do října 2010, jak se předpokládalo za Bushovy vlády. A zavření ISS v roce 2015 a její "svržení" do oceánu by bylo "nemoudré", protože by byla plně operativní jen pět let, když se na její výstavbu věnovalo 25 let.

Po vyřazení raketoplánů z provozu by mohlo trvat šest let, než by byly USA schopny dopravit lidi do vesmíru vlastními prostředky. Několik let bude totiž trvat vývoj a testování nové rakety Ares. V mezičase by se NASA musil spolehnout na ruské rakety Sojuz.

Komise navrhuje, aby NASA využil k vývoji vesmírných korábů pro pilotované lety soukromých společností. AP k tomu poznamenává, že Elon Musk z vedení společnosti SpaceX řekl, že by během pár let mohl dopravovat lidi do vesmíru za cenu 20 milionů dolarů za osobu, zatímco Rusové si počítají 50 milionů. NASA už na své dosavadní plány spojené s novými lety na Měsíc utratil 7,7 z plánovaných 40 miliard dolarů.

Podle zatím neoficiálního dokumentu, s nímž se mohla seznámit agentura Reuters, však NASA v reakci na jednu z variant předkládaných komisí navrhuje přesunout důraz na Mars. Návrh nazvaný Generace Mars rozvíjí vizi třiceti let vývoje technologií, průpravných misí k asteroidům a k jiným cílům a vytváření základny pro eventuální lidské výpravy k Marsu. Dokument nezmiňuje předpokládané výdaje. Na Měsíci stanul člověk naposledy v roce 1972. Celkem bylo na Měsíci v rámci amerického programu Apollo dvanáct lidí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.