Lidovky.cz

'Ohromná změna' v politice USA, píší britská média

Svět

  17:35
LONDÝN - Za "ohromnou změnu" v americké zahraniční politice označují dnes britská média rozhodnutí administrativy Baracka Obamy ustoupit od základen protiraketové obrany v České republice a v Polsku. Shodují se, že tento postup vyvolá nevoli ve střední a východní Evropě a že Rusko jej bude vnímat jako své vítězství.

Americký prezident Barack Obama foto: ČTK

Stejně tak zvažují, do jaké míry výměnou za to Moskva pomůže Washingtonu s íránským jaderným programem.

Komentátor stanice BBC označil krok za "ohromnou změnu v americké zahraniční a obranné politice". List The Guardian také píše o jednom z nejostřejších obratů od zahraničněpolitického kurzu předcházející vlády George Bushe.

Podle deníku Financial Times "rozhodnutí významně povzbudí americké vztahy s Ruskem". List připomíná, že přišlo pár dní před diplomatickými rozhovory o íránském jaderném programu.

I když veřejnost v ČR a v Polsku nebyla základnami nadšená, Praha i Varšava považovaly za výhodné mít americké základny na svém území jako hráz proti Rusku, poznamenaly Financial Times.

Obama je obezřetnější
Podle komentátora BBC jde také o výrazný signál, že za prezidenta Obamy bude americká zahraniční politika mnohem obezřetnější.

"Rusové budou potěšeni a proto vzájemné vztahy budou uvolněnější. Mohou to ale považovat za triumf a dojít k názoru, že takový tvrdý přístup přináší respekt a výsledky," uvádí BBC s tím, že nyní "se bude také debatovat o dlouhodobých amerických závazcích v Evropě".

Přidává se i list The Guardian. Podle něj "bude Rusko zřejmě považovat Obamův ústup za vítězství své nekompromisní pozice". The Times píší dokonce o "zděšení v Evropě".

Bushova vláda s potěšením zdůrazňovala své vztahy s "novou Evropou" bývalých zemí sovětského bloku, často na účet vzdorovité "staré Evropy", jako je Německo a Francie.

USA chtějí ruskou pomoc s Afghanistánem a Íránem
"Barack Obama ukázal, že už tuto hru nehraje. Chce ruskou pomoc s Afghánistánem a Íránem a ponechává na Evropě, aby vyřešila své vlastní vztahy s Moskvou ve všech směrech od energetické bezpečnosti po historické křivdy," píší The Times.

Stejně tak se Spojené státy podle deníku domnívají, že "výměnou za loajalitu ČR a Polska, aby uklidnily bezpečnostní obavy Ruska, tak signalizují, že už nezpochybňují právo Moskvy prosazovat své zájmy ve východní Evropě".

Podle The Daily Telegraph jde "bezpochyby o významné strategické vítězství Kremlu". "Pro obyčejné Rusy to bude důkaz, že Rusko je zase důležitým hráčem na světové scéně. Ruská diplomatické elita to bude považovat za ospravedlnění nekompromisního stanoviska Moskvy v této záležitosti. Ve východní Evropě se zřejmě projeví opravdové obavy a sebezpytování," píše list.

"Budou Rusové ve svém vítězství velkomyslní? Budou rozhodnuti americký krok interpretovat - jako to dělal v minulosti ministr zahraničí Sergej Lavrov - jako opožděnou nápravu chyby z Bushovy éry, nebo jako skutečný ústupek, který si žádá reciproční kroky?" ptá se The Daily Telegraph.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.