Lidovky.cz

Britský a německý tisk ustoupení od radaru oceňuje

Svět

  11:50
LONDÝN - Britské listy shodně oceňují rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy zrušit protiraketové základny v České republice a Polsku. Vesměs zdůrazňují, že Rusko by nemělo promarnit příležitost ke zlepšení vztahů s USA a podpořit sankce proti Íránu. Také pro německý tisk je zrušení štítu moudrým krokem.
Vojenský radar - ilustrační foto

Vojenský radar - ilustrační foto foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Zatímco The Independent píše o "rozumném rozhodnutí", podle The Guardian jde o "vítaný obrat" a podle The Times o "šikovný kompromis". Bulvární Daily Mirror napsal, že si "můžeme oddechnout".

Tento vítaný obrat bude mít regionální a globální důsledky, uvedl The Guardian. "George Bush a - jak se často zapomíná - i Bill Clinton před ním si jen velmi povrchně všímali ruských názorů na záležitosti regionálního významu, jako bylo rozšiřování NATO.

Rusko má nyní v Obamovi prezidenta, který ukázal, že mu bude naslouchat," píše deník. "Rozhodnutí Baracka Obamy dalo Rusku příležitost, kterou by nemělo promarnit. Posílené vztahy mezi oběma státy jsou dobré pro každého."

"Je to rozumné rozhodnutí, které ale nechává otevřenou otázku týkající se obrany Evropy," píše The Independent a zdůrazňuje úlohu, kterou by měla hrát Evropská unie.

Zrušení štítu v ČR: Moudrý krok, tvrdí německý tisk

Zrušení protiraketové základny je rozumný krok, shoduje se většina dnešního německého tisku. Deníky Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a Süddeutsche Zeitung však upozorňují na rizika oslabení důvěry zemí střední a východní Evropy vůči USA.

Například Hamburger Abendblatt komentář ke zrušení projektu nadepsal titulkem "Inteligentní rozhodnutí". Podle listu neměl projekt téměř nic společného s proklamovaným účelem obrany proti íránským raketám. "Rafinovaný plán" měl především vojensky připoutat Polsko a Českou republiku k Americe.

Deník Süddeutsche Zeitung upozornil, že upuštění od štítu je pro Baracka Obamu spojeno s velkým politickým rizikem. "To, že se do toho přesto pouští, svědčí o odvaze prezidenta," napsal dnes list. Největší výzvou pro Obamu je podle deníku setřást podezření, že se Rusku podvolil.

"Hvězdné války poslal do šrotu"

The Times přináší na první stránce titulek: Obama dal hvězdné války do šrotu a vsadil na Rusko. "Obamova administrativa udělala šikovný kompromis.

Neustoupila ruskému tlaku. Ani neopustila systém, který je logickou, účinnou a nezbytnou odpovědí hrozbě útoků ze strany darebáckých států," píší The Times.

Le Figaro (Francie): Česko se má vzdát snu o vztazích s USA

Odstoupení amerického prezidenta Baracka Obamy od protiraketového štítu v Polsku a v České republice je vynikající zprávou pro všechny, kteří chtějí uklidnit transatlantické vztahy a vést konstruktivní dialog s Ruskem.

"Pro nás, Evropany, může být rozhodnutí Baracka Obamy jen pozitivní. Češi a Poláci budou muset přestat snít o privilegovaných vztazích s Amerikou a brát vážně své evropské závazky, zejména v oblasti obrany. A co se našich
vztahů s Ruskem týče, je v zájmu nás všech, aby nebyly diktovány provokacemi, ať pocházejí odkudkoli," píše šéf redakce zahraničního zpravodajství listu Pierre Rousselin ve francouzském deníku Le Figaro.

Deník Financial Times (FT) si všímá kritiky, které rozhodnutí sklidilo v ČR a Polsku. Podle něj může pomoci ke zlepšení vztahů s Ruskem, ale riskuje také oslabit již tak nervózní vztahy USA se zeměmi střední a východní Evropy, píší FT.

"Od pádu SSSR si ČR a Polsko cenily vztahu s USA a členství v NATO, ale začínají se ptát, jestli se za ně Washington postaví proti ožívajícímu Rusku," tvrdí list.

"Obě země chtěly základny na svém území jako bezpečnostní záruku proti potenciální ruské agresi." Tuto argumentaci zpochybňují The Times.

"Pokud si Polsko myslelo, že je bude protiraketová základna chránit, tak špatně pochopilo její účel. A když východoevropské země tvrdily, že je základny chrání proti Moskvě, tak jen posilovaly ruský argument, že štít Rusko ohrožuje," napsaly The Times.

Také The Guardian zdůrazňuje, že zrušený štít neměl nic společného s Íránem. "Obě země považovaly americkou vojenskou přítomnost za spolehlivější pojistku proti ruské invazi než článek pět NATO. Ale existují jiné a lacinější způsoby, jak oběma zemím poskytnout záruky, po kterých touží."

"Obama má naléhat na Moskvu ohledně Íránu"

The Times, stejně jako ostatní listy zdůrazňují, že Rusko by mělo na americký krok vstřícně reagovat. Obama by měl nyní naléhat na Moskvu, aby aktivně podporovala nové sankce proti Íránu, píše list.

"Kritickou otázkou nyní je, jak Moskva zareaguje," zdůrazňují FT. "Pokud se ruská politika nezmění, napětí mezi USA a východní Evropou v Severoatlantické alianci poroste." Podle Daily Mirror likvidace "syna hvězdných válek" znamená, že USA vědí, že se už nemohou chovat jako mezinárodní kovboj.

"Republikánský Bílý dům se při rozmísťování nových základen v Evropě odvolával na Írán. Jen málo lidí věřilo extrémním konzervativcům, kteří stáli za iráckou katastrofou. Můžeme si teď oddechnout," uvedl bulvární deník.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.