Lidovky.cz

Francouzská policie podnikla zátah na tábor přistěhovalců

Svět

  15:11aktualizováno  16:00
CALAIS - Francouzské úřady dnes zlikvidovaly rozlehlý tábor běženců bez dokladů nedaleko města Calais na severu země, kteří tu vyčkávali na příležitost, jak se dostat nelegálně do Velké Británie. Policie přitom 278 imigrantů zadržela, napsala agentura AFP.

Zátah na přistěhovalecký tábor u francouzského Calais foto: AFP

Rozhodnutí uzavřít kontroverzní tábořiště přezdívané calaiská džungle oznámil minulý týden francouzský ministr pro imigraci Eric Besson. Tábor se stal symbolem nelegální migrace v Evropě. Jak uvedl prefekt departementu Pas-de-Calais Pierre de Bousquet de Florian, likvidace tábora trvala policii dvě hodiny. Zadrženo bylo 278 běženců, z toho 132 nezletilých.

Úřady nejprve nejméně 150 imigrantů megafony varovaly. Běženci se nato postavili za transparenty, na nichž v angličtině a paštunštině stálo: "Potřebujeme přístřeší a ochranu. Chceme azyl a mír. Džungle je náš dům." V tichosti pak vyčkávali příchodu policie, za přítomnosti novinářů a humanitárních pracovníků.

Tábořiště leželo poblíž dálnic, jimiž projíždějí nákladní vozy čekající pak na nalodění na trajekty, které je přepraví přes Lamanšský průliv do Británie. Imigranti se snaží za každou cenu dostat do této země, kterou považují za jakési eldorado.

Předtím, než ministr Besson o likvidaci tábora 16. září informoval, zde žilo 700 až 800 běženců, většinou mladých Afghánců paštunské národnosti.

Azyl nebo násliná repatriace

Besson řekl, že imigranty čekají tři možná řešení: buď se dobrovolně vrátí zpátky do vlasti, nebo zažádají o azyl anebo podstoupí násilnou repatriaci.

Dodal, že poslední případ se nebude týkat Afghánců, pokud to situace v jejich zemi neumožňuje.

"Dnešní operace je mimořádně významná: toto byl hlavní tábor, ale dnes a v nadcházejících dnech budou zbourány další," řekl ministr Besson rozhlasové stanici RTL. Uvedl, že nešlo o žádný humanitární tábor, ale o základnu převáděčů a zneužívaných lidí, kteří jsou obětí násilí. Zdůraznil, že v tábořišti vládl zákon džungle. Na francouzském území nemůže zákon džungle trvat věčně, dodal.

Podle humanitárních organizací opustily tábor v posledních týdnech stovky uprchlíků, kteří se tak chtěli vyhnout zatčení.

V táboře přežívali téměř sedm let

Úřady zasáhly proti táboru, který je u Calais nejvíce na očích. Tábořišť v širším okolí města je ovšem mnohem více. Tisíce přistěhovalců většinou z Afghánistánu, Iráku, Eritreje, Somálska nebo Súdánu, včetně například i Íránců nebo Kurdů, v oblasti živelně pobývají od roku 2002, kdy francouzské úřady uzavřely tábor Červeného kříže v Sangatte.

Náhlou snahu udělat pořádek u Calais vysvětlil Besson tím, že po několika letech relativního klidu v oblasti prudce vzrostla kriminalita. Obyvatelé Calais čelí častým krádežím, loupeží i fyzickým útokům.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.