Lidovky.cz

Obama v OSN: Dopadům změny klimatu neunikne nikdo

Svět

  18:16
NEW YORK - Dopadům změny klimatu neunikne žádná země, řekl dnes na zahajovacím jednání klimatického summitu OSN americký prezident Barack Obama.

Projev prezidenta USA Obamy v OSN foto: AFP

Vzápětí se Čína, která k těmto velkým znečišťovatelům ovzduší patří, zavázala k výraznému snížení emisí skleníkových plynů. Právě otázka, kdo a do jaké míry bude bojovat se změnou klimatu, je jedním z nejpalčivějších problémů dnešního summitu, který předchází prosincové vrcholné schůzce OSN v Kodani.

Na té by se státy měly domluvit na přísnějších limitech pro snižování emisí skleníkových plynů. Podle Obamy se hledá dohoda, která umožní státům růst, aniž ohrozí planetu.

Krátce po něm na konferenci vystoupil jeho čínský kolega Chu Ťin-tchao, který se zavázal, že Čína výrazně sníží emise skleníkových plynů do roku 2020 ve srovnání se stavem v roce 2005. Ve velmi očekávaném projevu dále prohlásil, že jeho země bude i důrazně rozvíjet obnovitelné energie a jadernou energii.

Nejvyšší čínský představitel také apeloval na vyspělé země, aby s bojem se změnami klimatu pomohly rozvíjejícím se zemím. "Rozvinuté země musejí podporovat rozvíjející se země, není to jen jejich zodpovědnost, ale i jejich zájem," poznamenal.

Washington přijal slib Číny s rezervou

Jak jeho, tak Obamovo vyjádření odráží dlouhodobý a palčivý spor - kdo ponese náklady boje s globálním oteplováním. Rozvojové země totiž požadují, aby jim vyspělé země poskytly značnou finanční pomoc, k čemuž zvláště v době celosvětové hospodářské recese není velká ochota. Podoba konečné dohody je tak zatím nejasná.

Washington přijal podle agentury AFP dnešní sliby Číny, která patří k hlavním znečišťovatelům ovzduší planety, s rezervou.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes na zasedání v newyorském sídle OSN navrhl, aby se v polovině listopadu konal summit zemí, které především zamořují ovzduší. Čína, Indie, USA a další země by přitom měly upřesnit své závazky před kodaňským vrcholným zasedáním.

Čína a Spojené státy budou dvě klíčové země, které mohou v těchto jednáních mít velký vliv," řekl před dnešním summitem generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Podle něj by se světoví vůdci nyní měli zavázat, že v Kodani dospějí k dohodě.

Podle Klause debatu ovládla hysterie

Na summitu je přítomen i Václav Klaus, který by se měl zúčastnit jednoho z kulatých stolů. Český prezident je jedním z mála vrcholných politiků, kteří ostře vystupují proti snahám o celosvětovou dohodu na opatřeních proti globálnímu oteplování. Debatě o klimatické změně podle něj dominuje hysterie, která není vědecky podložená.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.