Lidovky.cz

Protesty proti svrženému prezidentovi si vyžádaly už druhou oběť

Svět

  18:53
TEGUCIGALPA - Nepokoje po návratu svrženého honduraského prezidenta Manuela Zelayi do vlasti si již vyžádaly dva mrtvé. Řada lidí ve středu také utrpěla zranění při srážkách skupin prozelayovských demonstrantů s policií, a to na obou stranách. Celkově se však situace v zemi zatím spíš uklidňuje napsala dnes agentura AP.

Demonstrace proti svrženému honduraskému prezidentovi Manuelovi Zelayiovi foto: AFP

Pokud by nebylo kordonem bezpečnostních sil obklíčeno brazilské velvyslanectví v Tegucigalpě a v něm svržený prezident Zelaya, dalo by se říci, že se život vrací k normálu.

Hranice byly otevřeny, letiště fungují, děti se vrátily do škol, centrum města je opět plné taxíků, autobusů a prodavačů všeho možného. Vláda zrušila dosavadní tři dny platící zákaz vycházení.

Zklidnění napomáhá zřejmě i skutečnost, že dočasná honduraská vláda projevuje ochotu s izolovaným Zelayou jednat o vyřešení situace. Klíčem je zřejmě otázka prezidentských voleb v listopadu.

Šéf nového režimu Roberto Micheletti dnes nabídl Zelayovi, ať do nich postaví vlastního kandidáta a pokud ten volby vyhraje, povstalci budou jeho vítězství respektovat. Pokud Zelaya neakceptuje listopadové volby, není s ním prý jednání možné.

"S teroristy není řeč..."
Také Zelaya potvrdil ochotu k dialogu, současně však prohlásil, že "s teroristy, kteří si vzali celou zemi jako rukojmí, není dialog možný". Ještě ve středu přitom ale požadoval "přímé jednání s Michelettim", upozorňuje agentura DPA.

Nový režim Zelayovi vyčítá, že chtěl, nehledě na zákony, uspořádat v červnu referendum, které by mu umožnilo v blížících se volbách znovu kandidovat na prezidentský post. Proto byl 28. června pučem svržen a vyhnán ze země.

Zelayovi přívrženci chtějí ještě dnes vyjít znovu do ulic a požadovat, aby svržený šéf státu mohl opustit brazilské velvyslanectví a převzít opět prezidentský úřad. Brazílie, která Zelayův návrat nejaktivněji podporuje, vyzvala ke svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Hondurasu.

Bez vody i elektřiny na brazilské ambasádě
Podle agentury AP má Zelaya a desítka jeho přívrženců žijících na brazilském velvyslanectví v Tegucigalpě drsné životní podmínky. Svržený prezident prý spí na nafukovací matraci, přívrženci i na zemi, nemají možnost se mýt, oholit nebo si vyměnit oblečení.

Vláda totiž vypíná celému bloku dodávku vody a elektřiny a zapíná je jen nepravidelně. Budovu ambasády, obklíčenou od pondělní noci armádou a policií, zásobuje občas dodávka zastupitelství OSN.

Zelaya dnes v telefonickém rozhovoru se zahraničními médii znovu vyjádřil obavu, že ambasádu mohou napadnout "žoldnéři" a všechny odpůrce režimu povraždit. Dočasná vláda to ale rozhodně popírá.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.