Lidovky.cz

Irské 'Ano' ukáže na chaos v české politice. Ta by měla už prý dospět

Svět

  14:06
DUBLIN - Pokud Irové dnes v referendu schválí lisabonskou smlouvu,obrátí to znovu mezinárodní pozornost na chaotický stav české politiky. Řekl to dnes šéf londýnského Střediska pro evropskou reformu (CER) Hugo Brady.

Referendum v Irsku foto: ČTK

Pokud bude smlouva v Irsku ratifikována, obrátí to pozornost na Klause, řekl Brady.

"A bude to bolestivé v tom smyslu, že to ukáže světu chaotický stav české politiky, konkrétně, že mezi prezidentem a exekutivou je rozpor ve vedení zahraniční politiky." Podle Bradyho většina faktorů ukazuje na těsné vítězství "ano". "Ale nevylučuji odmítnutí," dodal s tím, že "hodně lidí pořád neví, proč hlasovat pro".

Připustil ale, že kampaň stoupenců smlouvy byla mnohem lépe organizovaná než před minulým referendem. To by prý mělo k obratu ve prospěch "Lisabonu" stačit.

Pokud bude "Lisabon" v Irsku schválen, bude unie čekat už jen na Českou republiku. Polský prezident Lech Kaczyński totiž slíbil, že po irském "ano" smlouvu podepíše. Zbýval by pak pouze poslední podpis. Podpis českého prezidenta Václava Klause.

Podle francouzského deníku Le Monde bude ale po přijetí smlouvy v Irsku vyvíjen tlak na Klause jak z Paříže, tak z Berlína.

Evropa nebude Česko za odklad trestat
Brady si nemyslí, že by unie pak nějak trestala Českou republiku za případné odklady v ratifikaci. "To nejsou evropské hodnoty," dodal. Podle něj by ale "Češi měli v debatě o Evropě dosáhnout jisté politické dospělosti".

"Jedním z důvodů, proč nebylo české předsednictví považováno za úspěšné, je fakt, že se Češi ještě nerozhodli, jestli jsou v EU rádi," řekl Brady. "Je těžké být úspěšný, když nevíte, jestli jste rádi členem."

Ke spekulacím, že by Klaus mohl čekat s podpisem na volby v Británii příští rok, se Brady vyjádřil skepticky. Ve volbách se očekává vítězství konzervativců, kteří o smlouvě slíbili uspořádat referendum. "Myslím, že to nedojde až k Británii. Bylo by to od Klause pošetilé, byl by to diplomaticky pošetilý tah. A bylo by to špatné pro Českou republiku," dodal Brady.

Také expertka z Londýnské ekonomické školy (LSE) Sara Hagemannová nepovažuje takovou možnost za příliš pravděpodobnou. "Pokud Irové smlouvu schválí, bude tlak na Českou republiku opravdu veliký," řekla.

V rámci Konzervativní strany jsou tlaky na jejího šéfa Davida Camerona, aby uspořádal referendum, i když bude lisabonská smlouva v celé EU ratifikována, uvedla Hagemannová. "Cameron to zatím nepotvrdil a nyní je situace nejasná. Ale z řady důvodů to je nepravděpodobné," dodala.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.