Lidovky.cz

Snažili se mě popravit, ale marně hledali žílu, popisuje odsouzenec

Svět

  7:53
COLUMBUS/PRAHA - Odsouzenec Romell Broom popsal dvouhodinovou zoufalou snahu píchnout mu smrtící injekci. Incident přiměl guvernéra amerického státu Ohio, aby vykonání dalších rozsudků pozastavil.

Romell Broom foto: repro LN

Úterý 15. září mělo být pro Romella Brooma posledním dnem na tomto světě. Téměř na den čtvrtstoletí poté, co podle soudu unesl, znásilnil a zabil 14letou dívku, mu oznámili, že ještě tentýž den večer bude popraven smrtící injekcí.

Nyní 54letý Broom se vysprchoval, zavolal svému bratrovi a vypil si kávu, která měla být jeho poslední. Jenže poprava se nepovedla, protože odsouzenci nedokázali vpravit jed do žíly. Zpráva o dvouhodinovém martyriu vzápětí obletěla svět, teprve nyní ale byl zveřejněn popis samotného Brooma. Jeho svědectví včera citovala agentura AFP.

První pokusy...
a první přestávka

Když mu oznámili rozhodnutí o vykonání popravy, byly zhruba dvě hodiny odpoledne. Následně mu znovu přečetli rozsudek smrti a dva zdravotní asistenti - respektive jeden muž a jedna žena - začali připravovat dávku tvořenou třemi složkami: anestetikem, látkou na ochromení svalů a samotným jedem.

Případ Broom

21. září 1984 se trojice 14letých dívek posilněných pivem a marihuanou vracela ze školního turnaje v americkém fotbalu. Romell Broom se pokusil zmocnit všech tří, podařilo se mu odtáhnout jen Trynu Middletonovou. Policie po několika hodinách našla její mrtvé tělo -byla znásilněná a ubodaná k smrti.

Jsem nevinný, tvrdil Broom. Odsouzen byl jednak na základě svědectví dvou zbylých dívek, soud také přihlédl k tomu, že již byl ve vězení za znásilnění 12leté dívky.



"V místnosti byli tři dozorci. Jeden po mé pravici, jeden po mé levici a jeden u mých nohou," uvedl Broom později ve svém písemném svědectví. "Zdravotní asistenti se současně pokoušeli napíchnout mé žíly na rukách. Sestřička to zkoušela uprostřed mé levé paže, její mužský kolega uprostřed pravé ruky." Když první pokus selhal, byla vyhlášena přestávka - na dvě a půl minuty.

Následovalo další snažení. Nejdřív přišla ke slovu zdravotní sestra, která opět zkoušela injekci vpravit do levé paže. "Musela se trefit do svalu, protože to zabolelo, až jsem vykřikl," citovala dále agentura AFP odsouzence. Její kolega byl úspěšnější, ale jen částečně. "Podařilo se mu napíchnout žílu v mé pravé paži. Pak mu ale injekce sklouzla a ze žíly vytryskla krev."

Na ošetřovatelku už to bylo moc a zamířila ke dveřím. Dozorce se jí prý zeptal, zda je v pořádku, na což stroze odpověděla "ne" a odešla pryč. Následovala další pauza, nervové vypětí už bylo znát na všech zúčastněných. "Jeden z dozorců mi poklepal na pravé rameno a řekl, abych se uvolnil," popsal dále odsouzenec na smrt.

Bolest z nepodařených vpichů prý byla stále silnější a stále hůř mu šlo napínat paže k dalším pokusům. Poprava - respektive pokus o popravu - ale pokračovala dál. Ošetřovatel mu začal masírovat levou ruku a láteřil prý, že kdyby Broom nebral heroin, tak by šlo najít žílu snáz. "To mě naštvalo, protože heroin ani jinou drogu, co se píchá do žíly, jsem nebral," popsal odsouzenec stále napjatější atmosféru. Snažil se prý s popravou sám pomoct - zaškrtil si ruku. Ale ani to nepomohlo a následovala třetí pauza.

V tuto chvíli ale už Broom začal křičet a žádal, ať s popravou přestanou a zavolají mu právníka. Pak sice ošetřovateli dorazila nová posila, ale ani další pokusy vpíchnout injekci do nohy - a pak zase do ruky - nevyšly. V jednom okamžiku mu prý nabodli i kost. "Celkem mě napíchli nejmíň 18krát do různých částí těla, aby do mě vpravili látku, která mě připraví o život," shrnul odsouzenec.

Co dál s popravami?
Kromě samotného zhruba dvouhodinového martyria je na celém případu zajímavé, jaké bude mít dopady - jak na samotného Brooma, tak na ostatní odsouzence čekající na smrt.

Guvernér Ohia Ted Strickland, který patří k demokratům, v pondělí pozastavil další dva rozsudky smrti, než bude přezkoumán postup vykonávání trestů smrti. V Ohiu, kde bylo od znovuzavedení trestu smrti v roce 1999 podle agentury AP popraveno 32 lidí, nejde o první problémy s používáním smrtící injekce. Ostatně i sám Broom už unikl popravě v roce 2007 právě díky tomu, že se připojil k žalobě zpochybňující ústavnost této metody.

Avyužít dvouhodinového martyria z 15. září se snaží i nyní. Jeho právníci již podali žalobu, v níž si stěžují na porušení ústavního práva zapovídajícího kruté trestání. Ať už Broom vyhraje, či nikoliv, další pokus o popravu přinejmenším oddálí - o měsíce či možná i o roky.
Autor:
Témata: poprava, Ohio, smrt, AFP
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.