Lidovky.cz

V Mnichově bude sudetoněmecké muzeum, nová koalice je pro

Svět

  15:23
BERLÍN - Nová německá vládní koalice, která se ujala moci, podpořila ve své koaliční dohodě zřízení sudetoněmeckého muzea v Mnichově. Nová výstavní instituce by podle záměru organizátorů měla být otevřena v roce 2012 a měla by představovat osudy sudetských Němců před i po jejich poválečném vysídlení z Čech, Moravy a Slezska.

Sudetští Němci foto: Lidové noviny

"Budeme podporovat zřízení sudetoněmeckého muzea v Mnichově," uvedla ve své dohodě koalice, kterou tvoří Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, její sesterská bavorská CSU a liberálové (FDP) ministra zahraničí Guida Westerwelleho. Podpora vzniku sudetoněmeckého muzea v koaličním dokumentu stojí mimo jiné vedle záměru obnovit v Berlíně císařský zámek či tam zřídit vysídlenecké dokumentační centrum.

O odsunu sudetských Němců z českého pohraničí rozhodly po druhé světové válce vítězné mocnosti. Cestu k tomu otevřely i takzvané Benešovy dekrety, jež zbavily příslušníky německé menšiny občanských práv i majetku.

Čtěte také: Odmítněte Klausovu výjimku, žádají sudetští Němci Merkelovou

Představitelé sudetských Němců usilují o zrušení dekretů a poválečný odsun považují za vyhnání z vlasti. S konceptem muzea přišla Sudetoněmecká nadace. Chce představit "někdejší sudetoněmecký prostor" v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Ve sbírkách chce mít fotografie, dopisy či záznamy rozhovorů, které zdokumentují osudy sudetských Němců a jejich předků. Vyprávění příběhů má podle nadace překlenout "národní zatvrzelosti".

Přečtěte si: Merkelová zůstává kancléřkou, Německo povede další čtyři roky

"Cílem digitální prezentace, která bude klást důraz na význam jednotlivých lidských osudů, je vícerozměrná rekonstrukce ztracené a znovunabyté vlasti," uvedl na webu muzea Matthias Sehling z nadace. Vybudování muzea by mělo stát 35,9 milionu eur (asi 930 milionů korun).

Peníze má poskytnout největší německá země Bavorsko, která je tradičně patronem Němců vysídlených z českých zemí, spolková vláda i sbírka sudetských Němců. Součástí projektu je i zřízení Fóra střední Evropa, které zastřeší různé organizace. Tato instituce by se měla zabývat výzkumem a podle Sehlinga by měla představovat i centrum "středoevropské spolupráce a integrace". Muzeum i fórum jsou podle nadace "důležitý projekt pro budoucnost česko-německých vztahů". Na problematiku by se mělo prý nahlížet z "multiperspektivy".

Za projekt se postavili bavorští politici. "Toto muzeum zde v samém srdci bavorské metropole, která se stala i hlavním městem sudetských Němců, musí být živým muzeem. Musí být takovým muzeem, které je v kontaktu a komunikaci s českými institucemi," řekl už dříve bývalý bavorský premiér Günther Beckstein.

Podobně se před dvěma lety na sudetoněmeckém srazu v Augsburgu vyjádřil i tehdejší předseda bavorské vlády Edmund Stoiber. "Musí to být muzeum, které bude kvalitativně existovat vedle jiných podobných muzeí a které také bude vyzařovat do Česka," řekl.

Muzeum by mělo vyrůst v mnichovské ulici Hochstrasse vedle nynějšího Sudetoněmeckého domu. V něm sídlí nejen Sudetoněmecké krajanské sdružení, které je hlavní organizací vysídlenců z českých zemí, ale také instituce kritické vůči tomuto spolku. Své sídlo tam má i Collegium Carolinum, které dlouhodobě i za účasti českých historiků zpracovává téma společného soužití mezi Čechy a Němci.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.