Lidovky.cz

Druhé kolo voleb v Afghánistánu: rivalové se trumfují v oblékání

Svět

  7:40
KÁBUL/PRAHA - Zájem o druhé kolo afghánských prezidentských voleb mezi tamním obyvatelstvem upadá. Do hor už přichází zima a lidé mají mnohem více starostí s tím, čím budou topit, než kdo bude prezidentem. Navíc ani zdatní osli urny do řady míst odříznutých každý rok několik měsíců od civilizace nedonesou. V ulicích Kábulu a dalších velkých měst skoro nic nenasvědčuje blížícímu se hlasování a probíhajícímu souboji mezi dosavadním prezidentem Hamídem Karzáím a jeho rivalem Abdulláhem Abdulláhem.

Oblečení Abdulláha Abdulláha prý ukazuje na proevropskou orientaci foto: AFP

Ani afghánští novináři už nevěnují tolik pozornosti volebním programům obou kandidátů a přiznávají, že jsou, stejně jako voliči, tímto kláním unaveni. Zato samotní kandidáti se zdají být ve vynikající formě, což demonstrují i svou garderobou.

Exdiplomat Abdulláh Abdulláh teď nejčastěji používá francouzské obleky krémové barvy, doplněné fialkovou nebo žlutou kravatou. Západní novináři jeho barvy nazvali "vysoce sladěnými a optimistickými". Vnější zjev lze vykládat i jako demonstraci proevropské orientace Abdulláha. Když ale jede řečnit ke svým voličům na sever, oblékne se do vojenského, na jih se zase vybaví turbanem. Hamíd Karzáí sází na tradici

Nejlépe oblékaný muž světa
Dosavadní afghánský prezident Hamíd Karzáí se na tiskovce, kde poprvé vyslovil souhlas s druhým kolem, objevil v tradičním jasně zeleném přehozu zvaném čapan, který měl přes perfektně střižené západní sako. I když je v Afghánistánu považován za americkou loutku, v oblečení si svůj styl udržel. Časopis Esquire ho dokonce v roce 2004 nazval jedním z nejlépe oblékaných mužů na světě.

Bez ohledu na oblečení je Karzáí jasným favoritem voleb. Kolik nabral 20. srpna v kole prvním, nikdo neví. Po hloubkové kontrole se zjistilo, že část lístků byla falešných. Karzáí nezískal 54 procent, ale zřejmě jen něco mezi 45 a 49 procenty. Podle afghánských analytiků ale svědčí druhé kolo hlavně o tom, že Karzáí už nemá tak bezpodmínečnou podporu Spojených států jako dřív.

Na druhou stranu jeho výhodou je, že se spíše dokáže dohodnout s Taliby, se kterými chtějí vyjednávat i Američané. Zatím se ale spíš střílí než vyjednává. Během kola prvního se Talibům povedlo zaútočit 140krát a předpokládá se, že druhé kolo bude ještě krvavější. Pokud se situace skutečně zhorší, k urnám se v druhém kole může dostavit málo voličů a Afghánistán zůstane bez legitimně zvoleného prezidenta. V zemi tak nestabilní by to mohlo znamenat počátek občanské války.

Nechtějí riskovat život
Prezident Karzáí ale po středečním tragickém bombovém útoku v Kábulu zdůraznil, že druhé kolo voleb se uskuteční v každém případě. Obyvatelstvo ale pochybuje o tom, zda má cenu riskovat životy, když podle nejrůznějších prognóz v prezidentském křesle stejně zůstane sedět i nadále Karzáí.

Jeho soupeř sice jde do druhého kola s vírou na úspěch, sociologové mu ale předpovídají drtivou porážku. Afghánští politologové dodávají, že jeho role spočívá ve varování Karzáího: pokud nebude stávající prezident spolupracovat více s Američany, mohou si místo něj vybrat náhradu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.