Lidovky.cz

Pád berlínské zdi? Úžasná doba, říká berlínský starosta

25 let svobody

  16:25
Týden do výročí pádu berlínské zdi - Starosta Klaus Wowereit vzpomíná pro LN na euforii roku 1989

Klaus Wowereit foto: AFP

Co jste dělal 9. listopadu 1989, tedy v den, kdy padla berlínská zeď?

Na 9. listopad 1989 si vzpomínám ještě dobře. Příbuzná z NDR -důchodkyně - byla v tento historický den na návštěvě u nás v Lichtenrade (oblast v Západním Berlíně, pozn. red.). Šli jsme se najíst k Číňanům a potom jsme byli znovu doma. Moje matka a naše návštěva již byli v posteli. Vtom zavolal jeden soused. Byl jsem nucen odložit své spisy - tehdy jsem byl městským radním - a zapnul jsem televizi. "Nebudeš tomu věřit, Klausi," říkal. Připadalo mi těžké uvěřit tomu, co jsem viděl. Zeď byla otevřená, což v příštích týdnech a měsících ovlivnilo i mou práci. Staral jsem se totiž o organizaci začátku společného srůstu. Byla to úžasná doba, na kterou rád vzpomínám. 
 Jak byste popsal atmosféru v celém městě?

Nálada byla jedinečná. Takovou jsem ani předtím, ani potom nezažil. Euforie neznala hranic. Stala se věc, po které mnoho Berlíňanů a Berlíňanek několik desetiletí toužilo. Někteří v ni již ani nevěřili.

Jak tehdy Západní Berlíňané nahlíželi na své východoněmecké protějšky?

Šíleně se radovali z okamžiku svobody a obyvatele druhé části města přijímali s otevřenou náručí. Na Kurfürstendammu (třída, která patřila mezi centra Západního Berlína) všichni společně slavili. Východní Berlíňané neměli žádné západoněmecké marky, a nemohli platit. V těchto hodinách a dnech to však nehrálo žádnou roli. 

Existují dnes stále rozdíly mezi západní a východní částí Berlína? Došlo již k plné integraci města?

Obě jeho části srostly dohromady. Berlín se opět stal společným městem. Samozřejmě se stále vyskytují rozdíly, které pramení z rozdílných životních zkušeností. K tomu je třeba připočíst, že se Berlín v posledních dvaceti letech vyvinul do pozice mezinárodně zaměřené metropole. Žijí zde lidé více než 180 národností. Pro ně všechny Berlín představuje otevřenou a liberální metropoli - "the place to be" (místo pro život).

Vyskytují se ještě dnes mezi východními a západními Berlíňany vzájemné předsudky?

Tu a tam to tak snad je. Jedná se však o postoje, které nemají žádnou budoucnost. Když jste v kontaktu s mladými lidmi, tak vidíte, že rozdílný původ již nehraje žádnou roli.

Musí se ještě v současnosti investovat více do východní části metropole než do západní?

Občas se takové debaty ještě vedou, rychle ale také pominou. V Berlíně musíme již dlouho myslet na zájmy celého města. Východ a západ nehrají už žádnou roli.

Pomáhá integraci obou částí to, že na radnici vládnete spolu s postkomunistickou Levicí?

Úplně neomezeně Levice východ nereprezentuje. Můj zástupce, senátor pro hospodářství (Harald Wolf), pochází například z okolí Frankfurtu nad Mohanem, to znamená ze staré spolkové republiky. Za správné považuji, že má strana - SPD - v obou částech města dosáhla při volbách zhruba stejný procentní podíl. To nás odlišuje od ostatních, i od Levice.

Myslíte si, že si Levice může lépe poradit s případnou frustrací některých východních Berlíňanů? Nacházíte ve vládě s postkomunisty i nějaké nevýhody?

Jak jsem již řekl, považuji takzvané východní kompetence Levice za přeceňované. Samozřejmě tato strana bezvýhradně reflektuje rozpoložení (východní části Německa) a vyhrocuje ho. Na rozdíl od sociálních demokratů ale nenese v takové míře zodpovědnost ve vládách. Potud to má i lehčí. Naše koalice v Berlíně funguje dobře, ale vše zůstává v té rovině, že jsme dvě různé strany, které také zastupují různé pozice.

Domníváte se, že v budoucnu může SPD s Levicí vládnout i na spolkové úrovni?

To lze dnes ještě těžko předpovídat. V zásadě nemožné to jistě není. Samozřejmě je třeba předpokládat, že bude k dispozici dostačující (parlamentní) většina a Levice se změní. Obsahově to na straně Levice předpokládá ještě hodně práce. Platí to zejména pro zahraniční, bezpečnostní a evropskou politiku. S SPD nelze realizovat vystoupení z NATO. A to je vybrán jen tento příklad.

I kvůli pádu zdi se Berlín stal symbolem svobody. Myslíte si, že tomu tak je i dnes?

Berlín byl před pádem zdi "výkladní skříní Západu". Ve studené válce byl symbolem západní svobody. S pádem zdi v roce 1989 bylo jasné, že se časy změnily. Demokratické výsady se, stejně jako u vás v Česku, prosadily ve většině států varšavského paktu. Věřím, že Berlín toto poselství - být městem svobody - bude i v budoucnu přenášet dál. Přitom ovšem nezapomínáme na to, že Berlín byl symbolickým městem i pro bolestné rozdělení kontinentu a zároveň i hlavním městem nacistického Německa, kde započala druhá světová válka a holokaust.

Kdybyste se zasnil, kam Berlín dojde za dalších 20 let? Myslíte si, že v tu dobu frustrace již definitivně vymizí?

Ano, myslím, že za 20 let i nejposlednější rozdíly mezi východem a západem (města) budou překonané. Krásné by bylo, kdyby se podařilo znovu naplnit pokladnu mého vysoce zadluženého města a zároveň podstatně zvýšit počet Berlíňanek a Berlíňanů, kteří mají práci.

Foto popis| Nadšení. "Šíleně se radovali z okamžiku svobody a obyvatele druhé části města přijímali s otevřenou náručí," říká o dnech, kdy před dvaceti lety padla berlínská zeď, starosta německé metropole Klaus Wowereit.


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.