Lidovky.cz

Italové: V boji proti zákazu křížů na školách jsme jednotní

Svět

  10:05
ŘÍM/PRAHA - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že italské školy mají odstranit kříže coby náboženské symboly ze tříd. Proti rozhodnutí se ohradil nejen Vatikán, ale i italská ministryně školství. Za právo na "symbol tradice" prý bude bojovat celá Itálie.

kříž v italské škole foto: Reuters

"Vystavování náboženského symbolu ve třídách veřejných škol je porušením všeobecného práva rodičů zajistit svým dětem vzdělávání v souladu s jejich přesvědčením," znělo odůvodnění úterního rozsudku Evropského soudu pro lidská práva.

Jinými slovy mezinárodní instance, jejímž úkolem je dohlížet na dodržování základních lidských práv a svobod, dospěla k závěru, že krucifixy na stěnách italských tříd mohou pobuřovat děti, jejichž rodiny nevyznávají křesťanskou víru. Krom toho prý zasahují také do práva dětí rozhodnout se, "zda věřit, či nevěřit vůbec", citoval ze závěru soudců italský deník La Stampa.

"Rozsudek Evropského soudu nás šokoval a zarmoutil," uvedl mluvčí papežského stolce Federico Lombardi. "Rozhodnutí vyjmout tradiční symbol lásky k bližním z oblasti vzdělávání považujeme za špatné a krátkozraké," dodal.

Součást identity

Na obranu symbolu, který není vystavován jen ve školách a kostelích, ale stal se během dlouhé tradice převážně katolické Itálie nedílnou součástí téměř každé její domácnosti, se okamžitě vyjádřil nejen Vatikán, ale i italská vláda.

Vzhledem k tomu, že veřejnost i média v poslední době hojně trápí otázka muslimské imigrace do země, bitva o zachování kříže, co by tradičního symbolu spjatého s kulturou italského národa, se stává důležitým bodem politického programu středo-pravě orientované vlády Silvia Berlusconiho.

"Jde o součást naší identity. A do té nesmí zasahovat nikdo, natož evropský ideologický soud," citovala agentura ANSA rozlícené vyjádření italské ministryně školství Mariastelly Gelminiové. Ministryně vzápětí oznámila, že italská vláda již proti rozsudku štrasburského soudu podala odvolání.

Smrtelná rána evropským hodnotám 

Vládní vyjádření podpořil uznávaný akademik a bývalý křesťanskodemokratický ministr kultury Rocco Buttiglione. "Rozsudek je naprosto neslučitelný s italským kulturním dědictvím," prohlásil. "Je nutné jej zcela zásadně odmítnout. Itálie má svou tradici a historii a lidé, kteří přicházejí mezi nás, je musí respektovat," dodal podle agentury Reuters.

Rozhořčení vyjádřil rovněž ministr zahraničí Franco Frattini, když řekl, že jde o nebezpečný precedens a že "mezinárodní soud právě uštědřil smrtelnou ránu evropskému právu a hodnotám".

Evropský soud pro lidská práva se začal kauzou zabývat na popud italské občanky finského původu Soile Lautsiové, která si stěžovala, že krucifixy ve školách vnucují jejím dětem náboženskou víru.

Analýzy a rozhovory věnované tématu vztahu církve a státu v Evropě čtěte v pátečním vydání listu

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.