Lidovky.cz

Chřipková epidemie může mít letos dvojnásobek obětí, až 80 tisíc

Evropa

  18:52
STOCKHOLM - Experti odhadují, že by chřipková epidemie v Evropě mohla letos mít kvůli takzvané prasečí chřipce dvojnásobek obětí než v jiných letech. Obávají se totiž toho, že by po vlně nové chřipky mohla počátkem příštího roku udeřit další epidemie, a to sezonní chřipky. Ta každoročně připraví o život kolem 40.000 osob, zhruba stejnému počtu lidí by se mohl stát osudným vir prasečí chřipky A(H1N1). Ve Stockholmu to řekli odborníci Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Očkování proti prasečí chřipce. foto: ČTK/AP

"Není to zanedbatelný počet," uvedl expert ECDC na chřipku Angus Nicoll.

Podotkl, že takzvaná prasečí chřipka postihuje často mladší lidi. Obětí běžné sezonní chřipky se obvykle stávají senioři a osoby s dalšími nemocemi. V Evropě lékaři dosud zaznamenali bezmála 400 úmrtí na novou chřipku. Ve světě novému chřipkovému viru podlehlo přes 6000 lidí.

Podle ECDC "prasečí chřipka" začala ovlivňovat situaci téměř ve všech zemích EU, nedá se ale předvídat, jak by šíření nemoci mohlo dál vypadat. Podle expertů evropského centra je prý jisté jen to, že vir A(H1N1) připraví letos v zimě o život "tisíce lidí" a mnoho nakažených bude potřebovat intenzivní péči lékařů. "Všechny evropské země budou zasaženy, což bude klást značné nároky na zdravotnické systémy," uvedla ředitelka ECDC Zsuzsanna Jakabová.

V některých státech EU už začalo očkování proti prasečí chřipce. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) by k ochraně měla stačit jediná očkovací dávka. Podle Nicolla ale očkování přichází příliš pozdě na to, aby mohlo nákazu zastavit. Odborník dodal, že je přesto "životně důležité" pro osoby, kterým hrozí mnohem vyšší riziko onemocnění. Patří mezi ně třeba těhotné ženy, astmatici a lidé s dalšími chorobami.

"Nesnažíme se v této situaci chránit celou společnost očkováním. Strategie je ochránit ty zranitelné," uvedl Nicoll.

Podle představitelů WHO se vir prasečí chřipky A(H1N1) stal převládajícím chřipkovým virovým kmenem na světě. Laboratorní testy od dubna prokázaly nákazu u více než 482.300 lidí, prokazatelně připravila o život nejméně 6072 osob. V Česku lékaři zaznamenali vir u 394 osob. Jeden člověk zemřel.

Podle ministerstva zdravotnictví odborníci za poslední týden evidovali 43 nových pacientů. WHO před časem vyhlásila pandemii nové chřipky. Rozhodla se tak poté, co se vir objevil ve více než osmi desítkách států. Upozorňovala ale na to, že vyhlášení pandemie nevypovídá o závažnosti onemocnění, nýbrž o jeho šíření. Onemocnění má podobné příznaky jako běžná chřipka.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.