Lidovky.cz

The Guardian vzpomíná na 'samet': v roce 2009 je ČR prý zmatená

Svět

  14:28
LONDÝN - Dvacet let po sametové revoluci nechybí v Praze pocity zmatku a dezorientace, které jsou patrné i v dalších hlavních městech států bývalé Varšavské smlouvy. To napsal britský deník The Guardian, podle něhož to kontrastuje s euforií a jednotou listopadu 1989.

Sametová revoluce v ulicích Prahy. foto: Karel Cudlín

List otiskl materiál svého tehdejšího zpravodaje v oblasti Michaela
Simmonse, který shrnuje posledních 20 let od revoluce. Článek je součástí seriálu mapujícího změny v bývalých komunistických zemích.

Podle něj v Praze, stejně jako v jiných postkomunistických zemích, mají lidé malou nebo žádnou důvěru ve svou vládu. Pražská sametová revoluce byla přitom příležitostí pro spontánní euforii v srdcích a myslích většiny Čechů, i když ne všech, připouští The Guardian.

Václav Havel, který byl v jejím centru, je dnes hodnocen do jisté míry
rozporuplně a on sám není rozhodně nadšený tím, jakým směrem se jeho bývalá republika a její političtí vůdci ubírají. V úloze prezidenta se necítil úplně ve své kůži a nebyl ani univerzálně populární, dodal list.

Klaus srovnává EU se Sovětským svazem

Jeho nástupce v prezidentské funkci Václav Klaus nyní srovnává Evropskou unii se Sovětským svazem. "Ale konec konců Klaus, s nímž jsem dělal krátce po sametu rozhovor, měl na zdi kanceláře obrázek Margaret Thatcherové," napsal Simmons v souvislosti s tehdejší, ostře euroskeptickou britskou premiérkou.

Dokonce i dnes malá menšina touží po kdysi samostatně zvolené komunistické minulosti, zatímco Havel a mnoho dalších dává najevo rozladění nad přímočarou orientací na konzum, který je charakteristický pro postkomunistickou společnost, píše The Guardian.

"V roce 2009 je země znovu přinejmenším zmatená... ve svých postojích k vnějšímu světu. Klaus prý řekl, že nikdy nedovolí, aby na Pražském hradě zavlála evropská vlajka, zatímco lidé jsou na rozdíl od politiků protiameričtí. Rozporuplným výrokům (šéfa britských konzervativců) Davida Camerona na adresu lisabonské smlouvy zde některé kruhy naslouchají se zájmem. To vše je hodně vzdálené od velmi jímavé jednomyslnosti sametové revoluce," uzavřel list.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.