Lidovky.cz

Skotové odhalili pomník československým parašutistům

Svět

  13:10
EDINBURGH - Ve skotském městečku Arisaig byl odhalen památník připomínající asi tři stovky českých a slovenských výsadkářů, kteří zde za druhé světové války prošli speciálním výcvikem před vysazením v okupované Evropě. Byli mezi nimi například i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří spolu s dalšími parašutisty zahynuli po atentátu na Reinharda Heydricha.

Ve skotském Arisaigu odhalili pomník československým parašutistům. Projekt inicioval český honorární konzul v Edinburghu Paul Millar foto: ČTK

Odhalení pomníku na břehu moře se zúčastnilo i několik absolventů speciálních kurzů. Jaroslav Klemeš, který je jedním ze dvou posledních žijících "skokanů", byl vysazen v únoru 1945 u Chrudimi. Kromě něj byli v Arisaigu i Tomáš Sedláček a Jan Bačík. České ministerstvo obrany zastupoval náměstek ministra Jan Fulík a Skotsko bývalý předseda skotského parlamentu George Reid, který pomník odhalil.

Reid poděkoval jménem Skotska všem českým a slovenským dobrovolníkům, kteří výcvikem kolem Arisaigu prošli. A třem českým a slovenským veteránům, kteří se dnešní ceremonie zúčastnili, řekl: "Vítejte domů." Celý projekt inicioval český honorární konzul v Edinburghu Paul Millar, který také zorganizoval sbírku na výstavbu památníku. Záměrně jsme zvolili nefigurativní pomník, řekl Millar.

Ceremonie vyvolala velký zájem
Plastika ze žuly, kterou navrhl sochař Josef Vajce a vypracovalo ji kamenictví Svoboda v Pečkách ve středních Čechách, zobrazuje smotaný padák po seskoku. Pomník byl také před odhalením zabalen symbolicky do padáku.

Ceremonie vyvolala velký zájem - v městečku Arisaig přišlo kolem tří set lidí, včetně několika desítek lidí z místní školy. Pomníku dali požehnání také katolický kněz a protestantský reverend. Za doprovodu české dudácké kapely veteráni i účastníci ceremonie zpívali píseň Amazing Grace a společně se pomodlili.

Za veterány mluvil Jaroslav Klemeš, který připomněl památku padlých kamarádů. Potěšil také přítomné, když zanotoval improvizovanou píseň, kterou si spolu s ostatními parašutisty zpívali večer, když po výcviku vzpomínali na domov. Kromě Reida uctil památku československých parašutistů i zástupce velitele 51. skotské brigády plukovník Angus Taverner. Za potlesku diváků ocenil, že čeští a britští vojáci nyní opět společně bojují v Afghánistánu.

Millar řekl, že plastika je z masivního materiálu i proto, že stojí na břehu, který nezřídka bičuje vítr rychlostí přesahující sto kilometrů v hodině a který je často skrápěn mořskou vodou. Pomník, který také zaštítil český prezident Václav Klaus, byl zařazen mezi československé válečné hroby, protože u řady parašutistů se neví, kde byli za války pohřbeni.

Na celý projekt bylo zapotřebí asi 2,5 milionu korun. Přispěly na něj desítky soukromých dárců, ale třeba i města, odkud parašutisté pocházeli, například Plzeň nebo Jaroměř. Pomník stojí i přesto, že se ještě všechny peníze nesešly. Ještě nám chybí asi 10.000 liber (zhruba 280.000 korun), řekl Millar.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.