Lidovky.cz

Palestinky hrály fotbal s Jordánskem, muži se mačkali na střechách

Svět

  11:39
JERUZALÉM - Fotbalový stadion Fajsala Husajního ve východním Jeruzalému byl zaplněný dvě hodiny před zahajujícím hvizdem. V hledišti vlály palestinské vlajky a bělaly se hidžáby. Přítomné byly totiž Palestinky, které se přišly podívat na zápas palestinského národního ženského fotbalového týmu s kolegyněmi z Jordánska. Muži, kteří chtěli zápas vidět taky, museli vzít povětšinou za vděk pozicemi na střechách přilehlých domů. Informovala o tom americká zpravodajská stanice CNN.

Ženský fotbalový zápas Palestiny proti Jordánsku foto: Reprofoto

Oba týmy před začátkem oběhly stadion. Zápas, který se hrál na konci října, byl nečekaně tvrdý a dvě hráčky dokonce skončily na nosítkách. K nelibosti trenéra Jordánek byly Palestinkám uznány dvě pochybné penalty, ale zápas nakonec skončil remízou 2:2.

Divačkám ale nešlo ani tak o výsledek, jako o samotný zápas. Hráčky se po něm kamarádsky objaly se soupeřkami a znovu oběhly za nadšeného jásotu publika kolečko kolem stadionu.

Ženský fotbal má na Blízkém východě mnoho fanoušků, ale v tamních islámských konzervativních společnostech není lehké ho prosadit. V Kuvajtu například narazily pokusy o sestavení ženského fotbalového týmu na odpor parlamentu, který dospěl k závěru, že fotbalistky do muslimské společnosti nepatří.

Ve Spojených arabských emirátech se ženský národní tým podařilo sestavit až letos. Několik klubů existuje v Saúdské Arábii, ale jejich činnost je omezena na liberálnější prostředí univerzit. Hrát se tam smí před nepočetným a výhradně ženským publikem. Íránky musejí hrát doma i v cizině s hlavami zakrytými hidžábem a ženy jako divačky na stadiony nesmějí.

Trénink na betonu

Palestinky mají jiné problémy. Jejich tým vznikl před šesti lety na západním břehu Jordánu, na univerzitě v Betlému. Kvůli izraelským uzávěrám v okolí židovských osad bylo pro hráčky obtížné dostat se na tréninky na jediné zatravněné hřiště, které je v Jerichu.

Trénovalo se tedy na betonovém hřišti pro házenou se soupeři z chlapeckého týmu. Národní družstvo mohlo hrát jedině v sousedním Jordánsku, ale vyvstal problém s hráčkami z pásma Gazy, které nedostaly výjezdové doklady.

Vůbec nejtěžší ale bylo přesvědčit rodiny, aby povolily dcerám hrát. V týmu jsou křesťanky i muslimky, ale konzervativní rodiny například z Nábulusu nebo Džanínu pro fotbalové nadšení dcer moc pochopení neměly. Ale věci se postupně daly do pohybu, teď mají Palestinky futsalovou ligu, národní fotbalový stadion a jezdí i na mezinárodní turnaje.

Nutno také přiznat, že ne všechny muže, kteří přišli ke stadionu ve východním Jeruzalému, přitahoval výhradně fotbal. Mnoho z těch, kdo se nevešli do hlediště, vzalo za vděk pozicemi na střechách domů nebo autobusů, jiní se vyškrábali na oplocení.

"Přišli se prostě podívat na ženy, i já jsem tu, abych si našel přítelkyni," přiznal dvacetiletý student architektury Abdalláh Avád.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.