Lidovky.cz

Labouristé před volbami: Zmenšíme rozdíl mezi bohatými a chudými

Svět

  15:47
LONDÝN - Britská labouristická vláda nastínila své legislativní plány před parlamentními volbami příští rok. V tradičním projevu, který v parlamentu přednesla královna Alžběta II., vláda přislíbila závazné snižování rozpočtového deficitu, kroky proti přehnaným odměnám bankéřů i rozšíření sociálních programů, boj s dětskou chudobou či zákon proti korupci.

Tradiční projev v parlamentu pronesla královna Alžběta II. foto: ČTK

Projev, který panovnice čte v rámci barvitého ceremoniálu na úvod parlamentní schůze, jí připravuje vláda. Tentokrát je předmětem kontroverzí a politických střetů, protože opozice obviňuje vládu, že využila posledního královnina projevu před volbami jen ke svým politickým cílům, a zdůrazňuje, že navržené iniciativy nemají šanci být schváleny.

Šéf konzervativců David Cameron označil projev za "politické cvičení" a "ztrátu času". Vůdce liberálních demokratů Nick Clegg dokonce vyzval ke zrušení proslovu, protože parlament, který má před sebou jen asi 70 až 80 pracovních dní, nestihne celkem 13 navrhovaných zákonů přijmout.

Labouristé premiéra Gordona Browna zaostávají před volbami, které se musejí konat do června příštího roku, ve všech průzkumech za konzervativci. Podle posledního průzkumu deníku The Guardian si labouristé sice mírně polepšili a volilo by je nyní 29 procent Britů, ale pořád zaostávají za konzervativci o 13 procent.Královna Alžběta II. s manželem princem Phillipem v parlamentu

Kromě ekonomické recese oslabuje labouristy únava voličů z jejich dlouhé vlády, skandál kolem poslaneckých náhrad, který je jako vládnoucí stranu postihl v očích veřejnosti nejhůře, a stále nepopulárnější válka v Afghánistánu, jež si vyžádala životy již více než 230 britských vojáků.

V královnině projevu se labouristé snaží převzít iniciativu a oživit své šance před volbami. Doufají, že nabitý legislativní program přesvědčí voliče, že nejsou po 12 letech vlády ještě "vyhořelí". Stejně tak by měl odhalit problematická místa v záměrech konzervativců, které labouristé obviňují, že o svých politických plánech mluví jen mlhavě.

Boj s dětskou chudobou a uchovávání DNA
Jedním z klíčových témat předvolební kampaně bude snižování deficitu. Labouristé, kteří oznámili, že ho chtějí během čtyř let snížit na polovinu, tvrdí, že konzervativci hodlají škrtat v rozpočtu příliš rychle a příliš do hloubky. To by prý ohrozilo ekonomické oživení a postihlo sociálně slabé. Labouristé také navrhli bezplatnou domácí péči pro nejchudší staré lidi. Opatření, které by mělo stát asi 670 milionů liber ročně (asi 19 miliard korun), se má týkat asi 400.000 lidí. Konzervativci navrhují vyplacení 8000 liber (asi 230.000 korun) při odchodu do důchodu na budoucí náklady s domácí péčí.

Do královnina projevu byl zařazen i kontroverzní návrh zákona o rovných příležitostech, který usiluje o "zužování rozdílu mezi bohatými a chudými" a zavazuje firmy s více než 250 zaměstnanci, aby zveřejňovaly rozdíly v platech mužů a žen. Labouristé se také vrátili ke svému záměru bojovat s dětskou chudobou, kterou by chtěli v Británii vymýtit do roku 2020, i když dosud stanovené cíle v tomto směru se jim plnit nedařilo.

Vláda také navrhla nový zákon o korupci, který například zakazuje uplácení zahraničních úředníků při získávání obchodních zakázek. V reakci na obavy veřejnosti z rostoucí kriminality kabinet chce bojovat s domácím násilím, "protispolečenským" jednáním a uchovávat DNA všech odsouzených na neomezenou dobu a na šest let všech dospělých, kteří budou jen zatčeni, ale ne obviněni.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.