Lidovky.cz

Írán: Dokud nedostaneme palivo, necháme si všechen uran

Svět

  17:22
BRUSEL - Vysocí představitelé šestice světových mocností dnes po jednáních v Bruselu vyjádřili zklamání nad tím, že Írán nepřijal návrhy týkající se jeho kontroverzního jaderného programu. O případných nových sankcích vůči Teheránu údajně jednali, avšak jen všeobecně, bez konkrétního výsledku, prozradil nejmenovaný vysoký představitel Evropské unie.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej foto: ČTK

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej ale vyjádřil naději, že Írán do konce roku přece jen přijme nabídku vyvážet svůj obohacený uran k dalšímu zpracování do zahraničí výměnou za hotové palivo pro íránský výzkumný reaktor. Podle něj nebylo středeční odmítnutí zmíněné nabídky ze strany Íránu definitivní, napsala agentura AFP.

Rusko, USA a Francie v říjnu navrhly, aby Írán vyvezl 75 procent svého slabě obohaceného uranu, nechal ho v Rusku obohatit na téměř 20 procent a Francie by pak z něj vyrobila palivo. Tento týden Írán oznámil, že požadavkům MAAE nevyhoví a že svůj obohacený uran k další úpravě do ciziny vyvážet nebude.

Pokrok? Žádný
"Jsme zklamáni, že (od schůzky šesti mocností a Íránu v Ženevě 1.října) nebylo dosaženo žádného pokroku," citovala agentura Reuters prohlášení Roberta Coopera, zástupce šéfdiplomata Evropské unie Javiera Solany na bruselské schůzce. Zúčastnili se jí zástupci pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN (Británie, Číny, Francie, Ruska, USA) a Německa.

"Írán neodpověděl pozitivně na nabídku MAAE, nezapojil se do intenzivního dialogu a zejména neakceptoval nové setkání" se šesticí mocností, konstatoval s politováním Cooper.

Účastníci dnešního setkání vyzvali Teherán, aby s nimi navázal "seriózní dialog". "Strategie dvojího přístupu (vůči Íránu) zůstává v platnosti," řekl agentuře AFP zdroj z EU, který chtěl zůstat v anonymitě. Narážel tak na strategii "cukru a biče" mezinárodního společenství, zahrnující nabídku spolupráci i hrozbu sankcí.

Není to prý "konečná odpověď"
Baradej dnes nicméně na tiskové konferenci v Berlíně prohlásil, že Írán ještě nedal na nabídku "konečnou odpověď". "Nedostali jsme ještě od Íránu písemnou odpověď... doufám ale, že ji dostaneme velmi brzy... Obdrželi jsme jen odpověď ústní, která zhruba říká: musíme si ponechat všechen uran v Íránu, dokud nedostaneme palivo," uvedl Baradej.

Smyslem zmíněného plánu světových mocností je očistit Írán od podezření, že uran obohacuje ne kvůli jaderné energetice, jak tvrdí, ale ve snaze získat materiál potřebný k výrobě atomové bomby. Odčerpání velkého množství íránských zásob obohaceného uranu by vývoj bomby přinejmenším zpomalilo.

"Míč je nyní na íránské straně hřiště. Doufám, že (Íránci) tuto mimořádnou, ale zároveň pomíjivou příležitost nepropásnou," podotkl Baradej.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.