Lidovky.cz

Ruští pohraničníci zastřelili Ukrajince. Kyjev žádá vysvětlení

Svět

  17:19
MOSKVA - Na rusko-ukrajinské hranici zastřelili ruští pohraničníci ukrajinského civilistu. Smrt civilisty na kdysi spřátelené hranici mezi někdejšími bratrskými, sovětskými republikami Ruskem a Ukrajinou je považována oběma stranami za mimořádnou událost. Kyjev proto již požádal Moskvu o vyšetření tragického incidentu.
Ruská pohraniční stráž (ilustrační foto)

Ruská pohraniční stráž (ilustrační foto) foto: Reprofoto

"Tato událost bez ohledu na okolnosti způsobí určité napětí, ani ne tak mezi našimi zeměmi, jako mezi našimi národy," prohlásil emotivně tiskový mluvčí ukrajinského velvyslanectví v Moskvě Oleg Vološin.

Rus
ko se zatím hájí tím, že občan Ukrajiny se pokoušel nelegálně překročit hranici mezi oběma státy. Nereagoval na žádné výzvy pohraničníků a nezastavil ani poté, co padnul výstražný výstřel do vzduchu. Poté byla zahájena palba na živý cíl. Stalo se tak hodinu a půl po půlnoci, ve čtvrtek, kdy ukrajinský řidič vozu NIVA s přívěsem chtěl nepozorovaně, mimo oficiální hraniční přechod, přejet vysokou rychlostí z ruské Bělgorodské oblasti do ukrajinské Charkovské oblasti.

Nepokojné hranice
Podle prvního ohledání zemřel na místě - kulka ho zasáhla do krku. Údajně mělo jít o běžného pašeráka. Tiskové oddělení ruské pohraniční správy FSB uvedlo, že zbraně byly použity proti narušiteli zcela oprávněně, protože navíc auto ohrozilo na životě jednoho ze pohraničníků, když se na něj pokusilo najet. Mezitím se vyjasnilo, že mrtvým je zřejmě A. Galka, obyvatel městečka Volčansk v Charkovské oblasti Ukrajiny.

Hranice mezi bývalými sovětskými republikami jsou
velmi problematické a nepokojné. Letos se pohraničníci pokoušeli zbraní zastavit osoby snažící se překročit nelegálně rusko-ukrajinskou hranici už sedmkrát. Vždy šlo o palbu na motorová vozidla, nikdo ale do čtvrtka nezahynul.

Po rozpadu SSSR se lidé na obou straná
ch hranice ocitli v těžké situaci. Často se tak rozdělily celé rodiny. V mnoha místech bylo donedávna přecházení mimo oficiální pohraniční kontrolní stanoviště poměrně běžné a nad pěšími ruští i ukrajinští pohraničníci občas přihmouřili oko. Ostatně až do roku 2006 občané obou států nepotřebovali při překonávání hranice zahraniční pas. Zavedení nových pravidel ztížilo situaci především obyvatelům vesnic kolem hranice, kteří často nikdy pasy ani neměli.

"Velbloudí kauza"
Pašování zboží motorovými vozidly ale bývá tvrdě stíháno.
Kromě toho se hranice stala "přízračnou" i poté,co se ruští pohraničníci ve strachu před virem chřipky navlékli do gumových rukavic a na ústa si nasadili roušky. Už dříve byla zaváděna rozmanitá zpřísnění režimu, jako například radiační kontrola, která má bránit pašování radioaktivního železa, ze zamořené ukrajinské Černobylské zóny, kde vybuchla atomová elektrárna.

Problémy jsou i s pašováním ropy – byl dokonce odhalen nelegální ropovod spojující Rusko a Ukrajinu - a s převozem uprchlíků ze třetích zemí. Mezi nejslavnější "pohraniční skandál" patří tzv. velbloudí kauza. Letos v únoru kvůli problémům s proclením byli na rusko-ukrajinské hranici zadrženi ukrajinskou stranou velbloudi. Během sedmi dnů z dvaceti zvířat putujících z ruského Kalmycka do Bulharska dvě uhynula.

K dalším utužení
pohraničního režimu dochází vždy podle toho, jaké byly vztahy politického vedení obou zemí. Ty se v poslední době nacházejí na bodě mrazu a tak i atmosféra na hranicích je stále chladnější.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.