Lidovky.cz

OSN se nezdá švýcarský zákaz minaretů, nechá ho prověřit

Svět

  17:52
ŽENEVA - OSN prověří zákaz výstavby minaretů, o němž Švýcaři rozhodli v neděli v referendu. Odborníci by měli prozkoumat, zda je slučitelný s mezinárodním právem. V Ženevě to dnes řekl mluvčí Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Ilustrační foto.

Pro zákaz výstavby úzkých věží u islámských modliteben ve Švýcarsku se v neděli vyslovilo téměř 58 procent z obyvatel této alpské konfederace, kteří se dostavili k urnám. Celkem k nim dorazilo 2,67 milionu lidí, tedy asi 54 procent oprávněných voličů. Švýcarská vláda se rozhodnutím musí řídit.

Výsledek všelidového hlasování překvapil nejen ji, ale i umírněné švýcarské politiky či mezinárodní instituce.

Více o referendu

Experti OSN varovali před "diskriminačním charakterem" zákazu výstavby minaretů. Výbor Rady OSN pro lidská práva dnes ostře kritizoval hlasovací lístky i "diskriminační plakátovou kampaň". V ulicích se objevily plakáty, na kterých minarety vypadaly jako hlavice raket. Na internetu se zas dala hrát hra, při níž hráči značkou Stop "sestřelovali" minarety. Ty vyrůstaly ze země před siluetami švýcarských dominant, jako je dřevěný most v Lucernu či alpské štíty. Původní lidovou hudbu při hře překrývalo muezínovo volání.

Odborník OSN Nigel Rodley pokáral "rozpolcený postoj" švýcarské vlády.

Kabinet podle něj prý sice uznal, že iniciativa za zákaz minaretů odporuje švýcarské ústavě i dohodám OSN, přesto ji ale povolil. Parlamentu nedoporučil, aby ji prohlásil za neplatnou, míní Rodley.

Zákaz se nelíbí Vatikánu ani EU
Obavy o náboženskou svobodu dnes vyjádřil Vatikán, další církve i muslimové. Sdílejí je také mnozí politici. Švédské předsednictví EU zákaz minaretů ostře kritizovalo. "Věřím ve svobodu. A nemyslím si, že můžeme budovat novou Evropu bez práva na vyjádření názoru," řekla švédská ministryně spravedlnosti Beatrice Asková. Podle Rady Evropy jde zákaz minaretů proti základním evropským demokratickým zásadám, jako je tolerance, dialog a úcta k náboženské svobodě.

Němečtí vládní křesťanští demokraté vidí výsledek švýcarského referenda jako "varovný signál". Opoziční sociální demokraté zas varují před přiživováním strachu z islámu. "Když není možné stavět minarety, znamená to, že se utlačuje náboženství. Je to výraz netolerance a já netolerancí opovrhuji," řekl stanici RTL francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.