Lidovky.cz

USA v lednu poprvé otestují svůj protiraketový štít

Svět

  10:24
WASHINGTON - Poté, co britští novináři zveřejnili dokumenty údajně dokazující, že Írán pracuje na vývoji nukleární zbraně, přichází zpráva z Washingtonu. Spojené státy v lednu poprvé vyzkoušejí svou protiraketovou obranu proti simulovanému útoku íránské rakety dlouhého doletu.
Vojenský radar - ilustrační foto

Vojenský radar - ilustrační foto foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Prohlásil to v pondělí ředitel americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) generál Patrick O´Reilly.

Původně měl k obraně USA a spojenců proti takovému útoku z Íránu přispět štít, jehož součástí měly být antirakety rozmístěné v Polsku a radar v České republice.

Americký prezident Barack Obama ale v srpnu protiraketovou strategii pozměnil v tom smyslu, že se nově má zaměřit na íránské rakety krátkého a středního doletu. Zdůvodnil to hlavně tím, že Írán na rozdíl od dřívějších představ ještě dlouho prý rakety dlouhého doletu mít nebude, zatímco u raket s kratším doletem je toto nebezpečí mnohem aktuálnější.

Zamýšlená zkouška, jež má stát kolem 150 milionů dolarů, znamená určité odbočení od standardnějšího testovaného scénáře, jímž je útok ze strany Severní Koreje. Test bude také složitější pro systém dalekonosné protiraketové obrany (GMD), protože útočící raketa je přesnější a bude na USA směřovat rychleji, než je tomu u simulovaných útoků ze Severní Koreje.

Včera odtajněné dokumenty: Írán vyvíjí jadernou zbraň
"Dříve jsme systém GMD testovali v rámci takzvaného severokorejského scénáře. Tentokrát je to bezprostřednější, jako kdybyste měli spoušť u hlavy a museli se bránit přímému íránskému úderu. Je to poprvé, co testujeme takový scénář," řekl O´Reilly.

Jeho slova přicházejí v době, co se objevily informace zpravodajských služeb, že Írán v roce 2007 testoval klíčové komponenty atomové zbraně.

Pokud by se to potvrdilo, íránské tvrzení, že jeho jaderný program má výlučně mírový charakter, by přišlo vniveč, napsala agentura Reuters.

Při lednovém testu bude ze základny Vandenberg v Kalifornii odpálena protiraketa, která má zlikvidovat útočnou íránskou raketu, jež bude cvičně odpálena z Marshallových ostrovů v Tichomoří. Experti simulaci přirovnávají ke střele, která má ve vesmíru zasáhnout jinou střelu. Podle O´Reillyho cílem zkoušky je zničit cíl nad severním centrálním Tichomořím.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.