Lidovky.cz

Podezřelým z krádeže nápisu v Osvětimi hrozí až deset let vězení

Svět

  7:31aktualizováno  16:36
VARŠAVA - Prokuratura v polském Krakově obvinila čtyři muže podezřelé z páteční krádeže nápisu Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) z bývalého nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Za účast v organizované kriminální skupině, krádež a poškození předmětu mimořádného kulturního významu jim hrozí deset let vězení. Pětice zadržených se podle informací policie chtěla obohatit, nejde o neonacisty.

Policie v souvislosti s krádeží Arbeit macht frei v Osvětimi zadržela pět mužů. foto: Reuters

Policisté nápis, rozřezaný na tři části, našli v neděli pozdě večer.Pátého podezřelého vyšetřovatelé vyslechnou později, v úterý prokuratura rozhodne o zatčení celé skupiny a chce zveřejnit další informace o případu.

Nápis, jenž je dodnes symbolem utrpení milionů lidí v době nacistické diktatury, policie vypátrala v Kujavsko-Pomořanském vojvodství v obci Czernikowo nedaleko Toruně. Byl schován v lese blízko domu jednoho ze zadržených pod hromadou větví a sněhu.

Krádež si prý objednal šílený sběratel
Pěti zadrženým mužům je mezi 20 a 39 lety. Policie je znala, protože problémy se zákonem měli už několikrát. Kvůli tomu by případný trest mohl být ještě vyšší. Jeden z nich je majitelem stavební firmy, ostatní čtyři jsou nezaměstnaní. Ke krádeži nápisu je podle velitele policie v Malopolsku Andrzeje Rokity vedla zřejmě hlavně touha po zisku, není ale jasné, zda pracovali na objednávku.

Rádio RMF FM uvedlo, že nápis ukradli pro "šíleného sběratele", který si ho zřejmě objednal přes internet. Do Osvětimi přijeli čtyři muži, pátý, který pečlivě naplánovanou akci řídil, s nimi byl v telefonickém kontaktu. Pachatelé nápis rozřezali podle jednotlivých slov a odvezli autem.

"Žádný z nich nepatří k neonacistické organizaci," konstatoval dnes na adresu zadržených mužů na dnešní tiskové konferenci Rokita.

Policii se kvůli krádeži od pátku ozvalo více než sto lidí. Za informace vedoucí k nalezení nápisu různé polské instituce vypsaly odměnu 115.000 zlotých (723.300 korun). Zatím není jasné, zda ji získá jenom jeden člověk, nebo jestli bude rozdělená mezi více osob.

Poškozený nápis Arbeit macht frei musejí opravit konzervátoři muzea. Jak dlouho to potrvá, není zatím známo. "Já osobně si myslím, že je reálné, aby se nápis vrátil před 65. výročím osvobození tábora Osvětim, které připadá na 27. leden příštího roku," řekl mluvčí muzea Jaroslaw Mensfelt. Zdůraznil ale, že všechno záleží na konzervátorech. Nyní je v muzeu replika. Originál se na své místo vrátí teprve tehdy, až v prostoru brány budou nainstalovány kamery, jež ukládají záznam.

Nápis "Arbeit macht frei" vznikl v zámečnické dílně v koncentračním táboře. Písmena vytvořil vězeň Jan Liwacz. Nápis chtěli po osvobození Osvětimi v lednu 1945 odvézt sovětští vojáci, ale za láhev podomácku vyrobené kořalky ji její hlídač dal jednomu z bývalých vězňů. Podle odborníků má nevyčíslitelnou hodnotu. Heslo "Arbeit macht frei" bylo umístěno i na vstupních bránách jiných koncentračních táborů, včetně Terezína.

Osvětim-Březinka

Koncentračním táborem v Osvětimi prošlo za druhé světové války podle historiků 1,1 milionu Židů, 140.000 politických vězňů z Polska, 20.000 Romů, 10.000 válečných zajatců ze Sovětského svazu a tisíce dalších vězňů jiných národností. Celkový počet obětí se odhaduje na 1,1 až 1,5 milionu osob, většinou Židů.

Tábor v Osvětimi-Březince je jedním ze symbolů nacistických zvěrstev. Tamní muzeum ročně navštíví více než milion lidí. Na jeho pozemku se dochovaly osobní věci vězňů a více než 150 budov, včetně plynových komor. Polsko ale nemá na jejich údržbu dost peněz. Letos proto vyzvalo ostatní země, aby mu pomohly. Německo minulý týden oznámilo, že dá na opravy tábora 60 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun), což je polovina částky, které je podle správy muzea k zachování památníku potřeba. Česká vláda se letos v dubnu rozhodla přispět dvěma miliony korun.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.