Lidovky.cz

Polským estébákům sníží penze. O polovinu přijde i generál Jaruzelski

Svět

  11:34
VARŠAVA - Být v Polsku bývalým estébákem, jehož jméno bylo navíc zveřejněno na internetu, není asi nic příjemného. Na druhou stranu si tito lidé mohli každý měsíc při výplatě důchodů říci, že za takovou penzi to stálo.
Polský zlotý (ilustrační foto)

Polský zlotý (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Důchod za letošní leden však bude pro čtyřicet tisíc polských estébáckých penzistů už o poznání nižší – v přepočtu asi o šest až osm tisíc korun – a přiblíží se průměrným důchodům.

Počátkem roku totiž vstoupil v platnost zákon, který alespoň částečně napravil "dějinnou nespravedlnost", kdy zaměstnanci této nejrepresivnější složky komunistického režimu (týká se to i agentů dalších tajných služeb) měli až dosud mnohem vyšší penze než obyčejní Poláci – o bývalých disidentech nemluvě. Stane se tak nižším zápočtem za každý odsloužený rok ve Státní bezpečnosti (SB) mezi roky 1944–1990, kdy vládli v Polsku komunisté.

Jaruzelski pobírá generálský důchod
Zákon prosazený současnou vládní koalicí premiéra Donalda Tuska je kompromisní variantou. Opoziční Právo a spravedlnost ve svém návrhu prosazovalo, aby byly polským estébákům důchody sníženy na polovinu dnešních průměrných penzí. Poněkud nelogicky se však snížení penzí týká i lidí, kteří prošli na počátku devadesátých let prověrkami a pak dále pracovali pro demokratický režim. Státní rozpočet snížením estébáckých penzí ušetří v přepočtu téměř čtyři miliardy korun, které chce kabinet částečně věnovat lidem, jimž se za "komunistického Polska dály křivdy".

Zvláštní paragraf zákona pamatuje také na 22 členů takzvané Rady národní spásy, která v čele s generálem Wojciechem Jaruzelským zavedla v roce 1981 stanné právo a potlačila tak sílící protikomunistické hnutí Solidarita. Tito hlavní pučisté (z nichž však už třináct nežije) brali podle údajů ministerstva obrany na konci minulého roku důchody v průměrné výši osm a půl tisíce zlotých, tedy v přepočtu přes padesát tisíc korun.

Podle nového zákona jim budou sníženy na asi čtyři tisíce zlotých. Týká se to i šéfa junty, pozdějšího polského prezidenta z let 1989 až 1990 Wojciecha Jaruzelského. Jaruzelski, který si zakládá na tom, že byl vždy především voják, a ne politik, odmítl "prezidentskou penzi" a nechával si až dosud vyplácet pouze generálský důchod ve výši přes osm tisíc zlotých.

Je však možné, že zákon po dvou týdnech ztratí platnost a únorové důchody dostanou polští estébáci a skupina pučistů opět ve své staré výši. V polovině ledna se bude totiž na žádost postkomunistického Svazu demokratické levice zabývat právní normou Ústavní soud a podle polských pozorovatelů je zrušení zákona možné.

Slovenští estébáci zvýhodněni
Ostatně by se tak nestalo poprvé. První pokus snížit polským estébákům jejich nemorálně vysoké penze se datuje už k roku 1992, kdy zákon vetoval prezident Lech Walesa a Sejmuž ho nepřehlasoval. Podobně dopadl i druhý pokus z roku 1997, kdy zákon prosazený vládní koalicí Volebního hnutí Solidarita a Unií svobody vetoval prezident Aleksandr Kwasniewski. O rok později se alespoň povedlo prosadit snížení důchodů těm Polákům, kteří se jako prokurátoři a členové rozvědky podíleli na stalinistických represích v letech 1944–1956 a na likvidaci členů protikomunistického odboje.

Například na Slovensku ale dostávají podle deníku Sme bývalí estébáci dál důchody ve výši 600–800 euro, zatímco průměrný je asi 300 euro. V Česku je situace lepší, od roku 1995 nemají bývalí důstojníci StB nárok na příplatky k penzi a mají často jen průměrné důchody.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.