Lidovky.cz

Šejk brutálně mučil dlužníka, soud ho ale osvobodil

Svět

  9:45
ABU DHABI/PRAHA - Mučil, důkazy byly natočeny na video, které obletělo celý svět, ale soud ve Spojených arabských emirátech ho přesto označil za nevinného a osvobodil ho. Šejk Ísá bin Zajd Nahaján je totiž členem vládnoucího klanu, nevlastním bratrem prezidenta a bratrem korunního prince.

Šejk Ísá bin Zajd Nahaján foto: Reprofoto

Spojené státy, pro které jsou Spojené arabské emiráty klíčovým partnerem v Zálivu, kvůli případu odložily ratifikaci důležité dohody o jaderné spolupráci, díky níž měly Emiráty získat přístup k špičkovým technologiím. A USA miliardové zakázky na výstavbu jaderné elektrárny. Ve Spojených státech se množí výzvy, aby prezident Barack Obama dohodu podepsanou ještě za Bushovy administrativy úplně zrušil. "Všichni příslušníci společnosti v Emirátech si musí být před zákonem rovni," vyzvalo vládce Emirátů ministerstvo zahraničí USA.

Skandál propukl loni na jaře, kdy se video, na němž šajch mučil afghánského obchodníka s obilím, který se opozdil s vrácením dluhu, objevilo na veřejnosti. Zveřejnili ho bratři Bassam a Gassan Nablusiovi, již byli dříve šajchovými přáteli a kteří tvrdí, že se jednalo pouze o jeden z mnoha případů. Šokující záznam, na němž šejk tluče bezbranného muže palicí s hřebíky, sype do ran sůl, pouští do něj proud a na konci ho přejede terénním mercedesem, byly natočeny už v roce 2004. Bratři je ale zveřejnili až po útěku do USA, kde ho loni na jaře odvysílala televize ABC.

Šejk byl zatčen na počátku tohoto týdne postaven před soud. Soudce však Ísá bin Zajd Nahajána osvobodil, protože byl údajně pod vlivem drog, které zvyšovaly jeho agresivitu. "Ano ovšem, na videu je vidět, jak se účastní mučení, ale není možné mu to mít za zlé, protože byl pod vlivem silných léků zvyšujících agresivitu," uvedl soudce Mubarak al Awad Hassan.

Pomocnou ruku podal i soudní lékař, který ve svém dobrozdání tvrdí, že šejk byl pod vlivem medikamentů, které mohly vyvolat "hněv, agresivitu a ztrátu paměti". Na rozdíl od Ísá bin Zajd Nahajána dostali další muži, kteří se účastnili (podle všeho na šejkův příkaz) mučení, tresty od jednoho do tří let vězení. Nejtěžší rozsudky však vynesl soud nad bratry Nablusiovými, kteří byli odsouzeni na pět let vězení. Afghánský obchodník, jenž po mučení ležel dlouhé měsíce v nemocnici, dostal oficiálně od šejka odškodné ve výši dvou tisíc dolarů.

Nedotknutelní vládci
Rozsudek pohřbil naděje obránců lidských práv, kteří viděli už v květnovém zatčení šajcha precedens, že vládnoucí rodina Emirátů přestává být před zákonem nedotknutelná, a vkládali naděje ve spravedlivý proces.

Podle advokáta šejka bin Zajd Nahajána se jeho klient stal cílem spiknutí. A už sám fakt, že byl souzen, podle něj znamená, že je z hlediska spravedlnosti ve Spojených arabských emirátech vše v pořádku. "To, že šejk stanul před soudem, dokládá nadevší pochybnost, že v naší zemi jsou si všichni rovni a spravedlivě posuzováni," uvedl advokát Habib al Mulla.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.