Lidovky.cz

Haitské letiště je pod kontrolou USA, pohřbeno bylo už 15 tisíc obětí

USA

  16:42aktualizováno  16. ledna 9:01
PORT-AU-PRINCE - V haitské metropoli nervozita lidí postižených zemětřesením stále roste. Pomoc záchranářů je prý pomalá, chybí potraviny i voda a k tomu se dnes opět "otřásla zem". Všeobecného chaosu lidé využili také k rabování obchodů i skladu potravin OSN. Bezpečnost komplikuje i útěk téměř čtyř tisíc vězňů.

Pohřeb na Haiti foto: Reuters

Boj o potraviny a vodu. Tak by se dala popsat současná situace na Haiti. Zoufalí lidé proto neváhali a vyrabovali většinu z místních obchodů. Jejich útoku neušel ani potravinový sklad Světového programu pro výživu (WFP), píše agentura AP.

Pomoc od USA

Haitská vláda v pátek souhlasila, že dočasně poskytne kontrolu nad svých hlavním letištěm v Port-au-Prince Spojeným státům. Důvodem je urychlení pomoci a záchranných prací obětem katastrofálního zemětřesení.

Spojené státy se v pátek také rozhodly, že poskytnou dočasný azyl všem Haiťanům, kteří před 12. lednem byli byť nelegálně na území USA. Oznámilo to americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Na přistěhovalce, kteří by přišli do USA po tomto datu, se ale azyl nevztahuje.

V noci na dnešek v ulicích města "přenocovaly" desetitisíce lidí, kteří zůstali bez střechy nad hlavou. Kromě nich jsou přímo na ulicích i nadále tisíce mrtvých těl, která se ve dvacetistupňovém teple rychle rozkládají.

Otřes ve Venezuele

Zemětřesení silné 5,6 stupně Richterovy stupnice zaznamenal v pátek Americký ústav pro geologický průzkum u severovenezuelského pobřežního města Carúpano. Epicentrum otřesů leželo 12 kilometrů hluboko pod zemí a zhruba 1500 kilometrů jihovýchodně od haitského Port-au-Prince, místa úterního katastrofálního zemětřesení.

První zprávy o otřesech půdy ve Venezuele nehovoří o žádných hmotných škodách, ale podle agentur otřesy vyvolaly velkou paniku.

Nikdo z českých turistů, jichž je nyní ve Venezuele zhruba 300, nebyl ohrožen a všichni jsou v pořádku.

Podle haitského premiéra Jean-Max Bellerive bylo do hromadných hrobů zatím  pohřbeno 15 tisíc obětí. Agentura AP napsala, že lidé jsou pohřbíváni také kolem silnic. Těla dalších jejich příbuzní vláčí k nemocnicím v naději, že je tam budou moci nechat... "Nespočetní mrtví přitom zůstávají nepohřbeni, často na hromadách". Haitský Červený kříž také prohlásil, že už nemá ani vaky na těla obětí.

Hromadný útěk z věznice
Vesměs všichni postižení si stěžují na pomalou pomoc ze strany záchranářů. I přes přítomnost vojáků OSN, se obávají také o svou bezpečnost. A to kvůli stoupající nervozitě zdejších obyvatel i útěku většiny ze čtyř tisíc odsouzených z hlavní věznice v metropoli.

Podle agentury Reuters nyní záchranáři jednají o vytvoření ústředního uprchlického tábora, kde by se seskupili přeživší, kteří jsou zatím ve spoustě táborů po celém městě.

Před dnešním polednem SEČ navíc oblast haitské metropole zasáhl další silný otřes. Zprávy o případných následcích zatím nejsou k dispozici.

Zemětřesení podle odhadů Červeného kříže nepřežilo na 50 tisíc lidí, desítky tisíc jsou stále pohřešovány.

Zahraniční oběti v číslech

Nejvíc potvrzených obětí je z Brazílie. Mezi patnácti mrtvými je i pediatrička Zilda Arnsová, zakladatelka mezinárodní organizace na pomoc dětem Pastoral da Criança.

Francouzská agentura AFP píše o šesti mrtvých Francouzích, Kanada a Dominikánská republika potvrdily po čtyřech mrtvých. První oběť oznámily i USA, je to jejich diplomatka.

Některé země hlásí desítky pohřešovaných, Itálie asi sto. Francouzský státní tajemník Alain Joyandet dnes vyslovil obavu, že katastrofu nepřežilo 20 až 30 francouzských občanů.

Mezi tisíci zraněnými je i španělský velvyslanec na Haiti Juan Fernández Trigo, který byl převezen na americkou základnu Guantánamo.

Dominikánští záchranáři ve čtvrtek vyprostili z trosek parlamentu 17 živých lidí a několik desítek mrtvých. Mezi obětmi bylo i dvacet senátorů a podle haitského velvyslance i několik ministrů.

Na Haiti už pracují záchranné čety z více než 30 zemí. Jejich práci komplikuje neexistence jakékoli koordinace, obavy o bezpečnost a absence potřebné techniky na místě.

Netrpělivě se čeká na připlutí americké letadlové lodi Carl Vinson, na níž je 19 vrtulníků použitelných pro pomoc, tři operační sály, desítky nemocničních lůžek a stanice na čištění vody.

Během noci přiletělo na Haiti prvních 300 příslušníků americké 82. výsadkové divize. Do pondělí jich má být na místě 3500. Na cestě je také 220 vojáků americké námořní pěchoty.

Pomoci Haiti můžete i vy:

ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou můžete přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v ceně 30Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777.

ČLOVĚK V TÍSNI
Přispívat lze přímo na konto sbírky SOS Haiti 4095 4095/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS ve formě DMS SOSHAITI na číslo 87777.

Arcidiecézní charita Olomouc, která na Haiti již několik let řídí humanitární projekty, přijímá příspěvky na konto
35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999. Dárcovská SMS pro charitu má tvar DMS HAITI, číslo 87777.


Přísun pomoci velmi komplikuje stav letiště v Port-au-Prince, které má jen jednu dráhu a málo prostoru na vykládání zboží a je přetíženo, a také velmi slabá kapacita přístavu v hlavním městě.

USA, Francie, Brazílie a další mocnosti se zabývají možností svolat mezinárodní konferenci na pomoc Haiti. Brazilský ministr zahraničí Celso Amorim řekl, že by se měla konat do několika týdnů, jeho francouzský kolega Bernard Kouchner mluvil o březnu. Francie dnes také navrhla, aby věřitelský takzvaný Pařížský klub zrušil zbytek dluhu, který má Haiti u jeho členů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.