Lidovky.cz

Slovensko přijme tři vězně z Guantánama, samo si je vybralo

Svět

  9:45aktualizováno  10:50
BRATISLAVA - V Bratislavě oznámil slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, že SR přijme tři vězně z americké věznice Guantánamo. Podle něj si Slovensko trojici vězňů, kteří nikdy nebyli kvůli terorismu obviněni a odsouzeni, vybralo samo. Kdy se propuštění do země dostanou a odkud pocházejí, nechtěl šéf slovenské diplomacie upřesnit.

Stráž hovoří s vězněm na základně Guantanámo. foto: AFP

Spojené státy prý vyjednávaly se slovenskou vládou už delší dobu. Vláda se však obávala ohrožení bezpečnosti lidí, pokud přijme lidi podezřelé z terorismu. Server  Sme.sk ale uvedl, že podle jeho informací se nejedná "o nebezpečné teroristy".

Zvláštní pověřenec amerického prezidenta Daniel Fried řekl Slovenskému rozhlasu: "Jde jen a jen o rozhodnutí Slovenska, může a nemusí nám pomoci."

"Nejde o zločince, nikdy nebyli obviněni a odsouzeni," uvedl Lajčák. Dodal, že obyvatelům Slovenska kvůli přijetí guantánamských vězňů žádné bezpečnostní riziko nehrozí.

Podle Lajčáka se propuštění nemohou vrátit do své vlasti, protože by jim tam "kvůli nízké úrovni demokracie a ochrany lidských práv" mohlo hrozit pronásledování. Na Slovensko přijedou dobrovolně. Ministr uvedl, že slovenské úřady budou postupovat podle azylového a cizineckého zákona. Do jakého uprchlického tábora propuštěné umístí a zda trojice zůstane pohromadě, ale Lajčák nechtěl říct. Dodal jen, že Slovensko má plán, podle něhož se budou moci cizinci integrovat do slovenské společnosti.

Americká věznice Guantánamo na Kubě funguje od ledna 2002. Nechal ji po útocích z 11. září zřídit tehdejší americký prezident George Bush. Spojené státy v zařízení zadržují osoby, které podezřívají z terorismu. O uzavření vězení, které kritizovali ochránci lidských práv, rozhodl krátce po svém nástupu do Bílého domu prezident Barack Obama.

Věznice měla přestat fungovat letos v lednu. Tento termín ale americká administrativa nesplní. Stále totiž řeší, kam by propuštěné umístila.ČTĚTE VÍCE

Některým by v jejich vlasti mohlo hrozit pronásledování. Několik bývalých vězňů se už přesunulo na Bermudy i jinam. Přijetí dalších zvažovaly některé evropské státy, zajatce přijme například Portugalsko, Francie, Itálie nebo Maďarsko. ČR o převzetí guantánamských vězňů ale zatím neuvažuje.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.