Lidovky.cz

V Nigérii proti sobě bojují muslimové a křesťané, 464 mrtvých

Svět

  15:54
JOS - Počet obětí náboženských bojů mezi muslimy a křesťany v centrální Nigérii po čtyřech dnech stoupl na 464. Naposledy se uvádělo na 300 mrtvých. Počet stoupl poté, co se zaměstnancům mešity podařilo shromáždit těla z Josu a jeho okolí. Muslimští představitelé předtím odhadli počet mrtvých muslimů na téměř 180.

Nepokoje v Nigérii foto: Reuters

Podle odhadu organizace zabývající se lidskými právy se sídlem v USA Human Rights Watch je mezi mrtvými také asi 65 křesťanů. Tyto údaje o mrtvých se však nepochybně zvýší.

Násilí propuklo v neděli, kdy skupina muslimských mladíků ozbrojená kameny a noži napadla příslušníky křesťanské komunity a zapálila jeden z místních kostelů. V pondělí se násilnosti poněkud uklidnily, ale v noci na úterý začaly znovu a rozšířily se i do dalších míst. Pokračujícím násilnostem nedokázaly zabránit vojenské posily vyslané do oblasti, ani vyhlášení zákazu vycházení.

V Josu platí zákaz vycházení
Nigerijská policie kvůli pokračujícím násilnostem v úterý v Josu vyhlásila celodenní zákaz vycházení. Na jeho dodržování dnes dohlíželo šest vojenských oddílů a stovky policistů. Situace je údajně nyní klidná. Mnoho obchodů zůstalo zavřeno a ulice byly takřka prázdné. Podle mluvčího regionální vlády Gregoryho Yenlonga se však v okolí pohybuje "mnoho zabijáků převlečených za policisty a vojáky." Vojenské jednotky v úterý do oblasti poslal viceprezident tohoto západoafrického ropného státu Goodluck Jonathan. Je to jeho první užití výkonné moci poté, co byl nigerijský prezident Umaru Yar'Adua před takřka dvěma měsíci hospitalizován v Saúdské Arábii.

Agentura AFP dnes s odvoláním na různé humanitární organizace uvedla, že domovy opustilo až 50.000 lidí. Útočiště před násilníky, kteří podle svědků zabíjeli dům od domu a zapalovali budovy, údajně někteří našli ve vojenských kasárnách a státních budovách. Další se prý vydávají i do 200 kilometrů vzdáleného hlavního města Nigérie Abuji.

Podle muslimských představitelů citovaných AFP bylo nejméně 800 osob zraněno, někteří byli převezeni do vojenské nemocnice.

Nestabilní oblast Nigérie
Město Jos, metropole nigerijského spolkového státu Plateau, leží v oblasti, kde na hustě osídleném pásu úrodné krajiny vedle sebe žijí příslušníci různých komunit. Tato oblast také pomyslně odděluje muslimský sever od jihu země, obývaného převážně křesťany a animisty. Napětí ve městě se vystupňovalo poté, co úřady povolily výstavbu mešity v křesťanské čtvrti Josu.

V roce 2008 připravily náboženské střety o život podle informací HRW asi 700 lidí. V roce 2001 v Josu při podobných násilnostech zemřelo nejméně tisíc lidí. K pocitu beztrestnosti podle HRW přispívá fakt, že z násilností tehdy nebyl nikdo obviněn.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.