Lidovky.cz

Bijte ženu v soukromí, radí muslimská kniha. V Německu ji zakázali

Svět

  9:34
BERLÍN/PRAHA - Bití žen je možné použít jako poslední prostředek ve chvíli, kdy je manželka vůči svému muži neposlušná. Jeho následkem však nesmí být zlomení kostí ani zanechání modřin na těle.

Muslimky - ilustrační foto. foto: ČTK

Tak lze zjednodušeně interpretovat jedno z poselství kontroverzní knihy s názvem Ženy pod záštitou islámu, kvůli které německá policie ve středu uspořádala razii po celé zemi.

Kniha Ženy pod záštitou islámu

Německá policie zabavila údajně až 100 exemplářů problematické knihy s názvem Ženy pod záštitou islámu. Nejkontroverznější byly pasáže, které se s odvoláním na korán týkaly bití žen. Podle knihy by muž s neposlušnou ženou měl jednat ve třech stupních. Mlácení je však třeba udržet v soukromí.
1. "Muž musí svou svou neposlušnou ženu upomenout podle instrukcí manžela v islámu. Tato fáze je velmi milá a uvolněná. Když ale nepomáhá a neukazuje se jako efektivní, pak přichází další fáze."
2. "Opustit manželčino lože, nebo když pár spí ve stejné posteli, muž jí ukáže svá záda, nebude se jí dotýkat, mluvit s ní a mít s ní styk. Tato fáze kombinuje jak laskavost, tak přísnost. I když pro oba to představuje těžkou zkoušku. Když ale nefunguje, potom přichází závěrečný krok.
3. "Třetí a poslední krok. Bití bez zranění, zlomení kosti, zanechání modré nebo černé stopy na těle. V žádném případě nesmí být zasažen obličej. Bití je disciplinární akce, a nikoli odveta nebo zranění. Žena si musí uvědomit, že její chování a vztah vůči manželovi není akceptovatelný."
"Bití v tomto případě je podle islámského učení omezené na určitou formu léčby. Mlácení ženy není míněno jako ponížení. Psychologové zjistili, že bití je účinné na dva druhy žen. Prvním jsou řídící ženy, druhým jsou submisivní ženy. Těm se bití líbí. Bití ale nesmí být použito jako náprava, když chce žena být rozvedena. Žena nesmí být bita před dětmi.

V jejím rámci prohledala 30 míst a cílem bylo zejména v mešitách zabavit nejen výtisky přibližně 120stránkové knihy, nýbrž mimo jiné i počítače s dalšími informacemi. Kniha Ženy pod záštitou islámu je totiž v Německu podle tamních médií na černé listině.

Problematické dílo přeložené do němčiny z originálu vydaného v Saúdské Arábii se zabývá postavením žen v islámu. Jeho autorem je zřejmě Abdul Rahman Al-Sheha, o kterém ale německá média neuvedla žádné bližší údaje. (I na webu jsou informace o něm jen kusé a nevěrohodné.) Jeden ze spolkových úřadů jeho knihu již loni v lednu označil za nebezpečnou pro mládež. Jako problematická se tehdy pravděpodobně jevila kapitola týkající se bití žen, která byla klasifikována jako diskriminační, protože vybízí k násilí. "Je tam přesně uvedeno, co mít při bití žen na paměti," uvedl Olaf Petersen ze stuttgartské policie. Tamní vyšetřovatelé na spis narazili poprvé v červnu. Stalo se tak na přednášce islámského duchovního Pierra Vogela – jedná se o bývalého boxera, který si říká Abú Hamza. V tu dobu však již nebylo šíření knihy podle listu Braunschweiger Zeitung povolené.

Policie uvedla, že kniha se na některých akcích v minulých měsících přesto nadále objevovala. A i proto se policisté zřejmě rozhodli k zásahu. Prohledali mimo jiné různá místa v Bavorsku, Berlíně nebo Sasku. Policie také prozkoumala byt Vogela i dalších dvou duchovních. Nyní prý vyhodnocuje, jaké podnikne další právní kroky.

Jaké informace problematická kapitola obsahuje? Autor se při psaní odvolává na korán. Všeobecně říká, že bití žen je zakázané, islám ho ale prý v určitých velmi omezených případech povoluje. Musí se však jednat až o závěrečný krok. Kniha radí, že s ženou by muž měl postupovat podle tří kroků. Nejprve by jí při vypovězení poslušnosti měl domluvit a varovat ji před Alláhovým trestem. Ve druhém kroku by muž měl opustit ženinu postel, a až jako třetí by mělo přijít bití, jež by však nemělo způsobit zranění. Podle autora knihy je bití účinné u dvou typů žen. Prvním jsou ženy, jež mají rády navrch a dávají příkazy. Druhému typu – submisivním ženám – se prý bití dokonce líbí.

Obálka německé verze knihy.

Mešity a šátky
Policejní zásah v Německu zatím nevyvolal příliš velkou společenskou diskusi. I když i tato země se občas potýká s problémy, které vyplývají ze soužití s asi čtyřmi miliony muslimů.

Odborníci tvrdí, že muslimům se vcelku podařilo do společenského života zapojit, více než polovina z nich totiž patří mezi členy nějakého sdružení a spolku. Problémem však stále zůstává jazyková integrace. Spory pak vznikají hlavně kolem vnějších projevů příslušnosti k islámu. Týká se to zejména nošení šátků a výstavby nových mešit. Velká diskuse například předcházela rozhodnutí postavit mešitu v Kolíně nad Rýnem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.