Lidovky.cz

Írán úspěšně otestoval nosnou vesmírnou raketu. Nesla myši a želvy

Svět

  11:03
TEHERÁN - Írán provedl úspěšný test vlastní rakety Kavošgar 3, která vynesla do vesmíru "experimentální kosmickou kabinu" s myší, želvami a červy. Informovalo o tom íránské ministerstvo obrany. Dvě zkoušky raket Kavošgar uskutečnil Teherán již v roce 2008.

Írán úspěšně otestoval nosnou vesmírnou raketu foto: Reprofoto

"Írán s úspěchem testoval vesmírnou raketu Kavošgar 3, vlastní výroby, nesoucí experimentální kosmickou kabinu," uvedl televizní kanál Al-Alam.

Státní televize odvysílala záběry startu rakety a také ukázala, jak experti vkládají do kabiny myš, dvě želvy a asi desítku tvorů vypadajících jako červi. Další záběry z letu pak ukázaly oddělení kabiny od rakety.

"Je skvělé, že byly do vesmíru vyslány živé bytosti za účelem experimentů a že se vrátí zpátky na zem," prohlásil prezident Mahmúd Ahmadínežád po startu rakety v projevu vysílaném televizí. "Je to úžasný průlom, doufáme, že budeme brzy moci vyslat do vesmíru vlastní kosmonauty," dodal prezident.

Poslední test nosiče Kavošgar (Průzkumník) se uskutečnil v listopadu 2008.  V únoru 2009 Teherán vypustil na oběžnou dráhu svůj první satelit Omíd za pomoci nosné rakety Safír 2.

Dvě předchozí íránské rakety typu Kavošgar nesly do vesmíru zařízení, která sbírala informace o cestě, tlaku, větru a teplotě a posílala je zpět na Zemi. Také dnešní test měl podle íránského ministerstva obrany výzkumný cíl.

Teherán rovněž představil tři nové vyvíjené satelity a nosnou raketu Simurgh. Ta by měla za dva roky vynést stokilogramovou družici na oběžnou dráhu vzdálenou 500 kilometrů, oznámil íránský ministr obrany Ahmad Vahídí.

Západní státy se obávají, že íránské technologie dlouhého doletu užívané k umísťování satelitů na orbit mohou být využity rovněž k odpalování válečných hlavic, i když Írán popírá, že by měl něco takového v úmyslu.

V prosinci Írán vyzkoušel modernizovanou verzi rakety dlouhého doletu Sadžíl-2 s doletem 2000 kilometrů, kterou je schopen zasáhnout nejen území Izraele, považovaného za nepřátelský stát, ale také část jihovýchodní Evropy a rovněž americké vojenské základny v Perském zálivu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.