Lidovky.cz

Američan zadržovaný od prosince v severní Koreji je zpět v USA

Svět

  13:39
LOS ANGELES - Americký misionář Robert Park, který byl zadržen loni 25. prosince v Severní Koreji za ilegální vstup do země, byl propuštěn na svobodu a v sobotu večer přiletěl z Pekingu do Los Angeles.

Robert Park po příletu do Los Angeles.

Pohublý a bledý Park nemluvil a měl zavřené oči, když jeho bratr reportérům na letišti sděloval, že je v dobré kondici. "Objal jsem ho a nepřipadá mi, že by měl něco zlomeného. Teď je nejdůležitější, že ho máme zase zpátky," konstatoval Paul Park. Dodal, že bratr během odbavení na letišti plakal.

Doma mu prý uvaří jeho nejoblíbenější jídlo, špagety.

Park chtěl svým činem údajně upozornit na stav lidských práv v této stalinistické zemi, ale v KLDR podle jejích sdělovacích prostředků zjistil, že situace je tam ideální a zprávy o této asijské zemi jsou prý propagandou.

Médiím na letišti odpovídal na otázky Paul Park, bratr amerického misionáře Roberta Parka.

Osmadvacetiletý Park je misionář korejského původu. Je z arizonského Tucsonu a hlásí se ke sdružení, které si říká Život a svoboda pro všechny Severokorejce: 2009.

Do KLDR přišel s poselstvím pro jejího vůdce Kim Čong-ila. Byla v něm žádost o propuštění politických vězňů, zlepšení životních podmínek obyvatelstva a dodržování lidských práv.

Lživá západní propaganda?
Severokorejská agentura KCNA v pátek oznámila, že Park bude propuštěn, protože svou akci označil za důsledek "lživé západní propagandy". Park podle agentury také řekl, že s ním Severokorejci dobře zacházeli a že zjistil, že v zemi panuje náboženská svoboda, protože mu byla vrácena jeho bible a mohl se zúčastnit bohoslužby v jednom pchjongjangském kostele.

Ochránci lidských práv jsou ale přesvědčeni, že byl k těmto výrokům přinucen. V šesti severokorejských pracovních táborech je podle odhadů Jižní Koreje vězněno 154.000 politických vězňů.

Park není první Američan, který skončil ve vězení v KLDR. Loni Severokorejci na hranici s Čínou zadrželi dvě americké novinářky, které připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících. Pchjongjang ale natáčení označil za politicky motivovanou pomlouvačnou kampaň a obě pak odsoudil ke 12 letům těžkých prácí. Po měsících v zajetí se s přispěním bývalého amerického prezidenta Billa Clintona dostaly v říjnu na svobodu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.