Lidovky.cz

Málo se věnujete černochům, kritizují lidé Baracka Obamu

Svět

  9:55
NEW YORK - Americký prezident Barack Obama, který je prvním mužem tmavé pleti v Bílém domě, čelí kritice, že málo myslí na svou rasu. Někteří černošští politici a intelektuálové mu vyčítají například to, že se otázce rasy úzkostlivě vyhýbá, či to, že dělá málo pro pomoc černochům, na které hospodářská recese dopadla silněji než na jiné etnické skupiny ve Spojených státech. Informoval o tom deník The New York Times.

Barack Obama foto: Reuters

Podle černošských členů Kongresu tak Obama selhal, když nevytvořil sociální programy, jež by byly ušité na míru této menšině. Někteří z nich proto v prosinci dokonce hrozili, že nepodpoří reformu finančních pravidel pro banky. "Nečekali jsme, že se něco změní přes noc, když je v Bílém domě afroamerický prezident. Skutečností ale je, že část voličů trpí. Myslím, že mohl udělat víc a že udělá víc," podotkl člen Sněmovny reprezentantů Elijah Cummings.

Řada černošských intelektuálů pak Obamovi vyčítá, že v otázce rovnoprávnosti ras není vedoucím hlasem. "Bylo tolik okamžiků, které si říkaly o poučení, ale pan profesor prostě odmítá přijít do třídy," povzdechl si sociolog a Obamův dlouhodobý stoupenec Michael Eric Dyson.

Sám Obama v prosinci v rozhovoru pro síť stanic vlastněných černošskými majiteli připustil, že ví o nespokojenosti černošské komunity, zejména s jeho politikou zaměstnanosti. Odmítl ale myšlenku, že by černochům musel věnovat zvláštní pozornost.

"Nemohu prosazovat zákony, které pomáhají jen černochům. Jsem prezident Spojených států. Mohu se ale snažit o prosazování zákonů, které pomáhají všem lidem, zvláště těm, kteří jsou nejvíc zranitelní a mají největší nouzi. V konečném důsledku tak pozvednou i afroamerickou komunitu," řekl tehdy.

Podle černošského spisovatele a analytika Earla Ofariho Hutchinsona je ale takový argument v "lepším případě neupřímný, v horším urážlivý". Podle novinářky Elinor Tatumové mluví Obama o všech Američanech i v situacích, kdy by se politici jiné rasy obraceli jen na černochy. "Takže je tu dvojí standard. Měli bychom být jeho obětí?" uvedla.

Prezidentovi poradci ale vžitou představu, že Obama se otázce rasy vyhýbá, odmítají. Šéf Bílého domu si podle nich uvědomuje, že je prvním černošským prezidentem Spojených států, rasové povědomí se ale snaží zlepšovat konstruktivně. Podle známého černošského reverenda Ala Sharptona, který s Obamou spolupracuje, je takový přístup rozumný. Prezident je prý dost chytrý na to, než aby dělal poprask kolem černošské otázky.

Mezi černochy je Obama nesmírně populární
Obamu hájí i profesor práva z Harvardovy univerzity Charles Ogletree. Podle něj je matoucí představa, že se "prezident, který je shodou okolností černý, musí zaměřit na černošské problémy". "Ostatních 43 prezidentů jsme se také neptali na to, jaké je to být běloch a jak se cítí jako bílý prezident," míní zase Dorothy Heightová, dlouholetá poradkyně amerických prezidentů v rasových otázkách.

Šéf Bílého domu již také má zkušenost, že otázka barvy pleti může být v politice zrádná. V létě sklidil kritiku, když prohlásil, že policisté "jednali hloupě", když zatkli černošského profesora Harvardovy univerzity Henryho Louise Gatese, když se snažil dostat do vlastního domu. Obama tehdy nejprve bez znalosti případu přijal profesorovo tvrzení, že zatčení bylo motivované jeho barvou pleti. Později se za své výroky omluvil a s aktéry případu zašel na pivo.

Obama je mezi černochy nadále nesmírně populární. Podle průzkumů mu věří 96 procent příslušníků této menšiny. Celkově přitom pozitivně jeho výkon v úřadu hodnotí pozitivně jen zhruba polovina Američanů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.