Lidovky.cz

Dopadení velitele Talibanu prý ovlivní válku v Afghánistánu

Svět

  11:55
ISLÁMÁBÁD - Vysoký velitel afghánského hnutí Taliban mulla Abdul Ghaní Baradar, který byl údajně dopaden v Pákistánu, dohlížel na každodenní chod tohoto extremistického hnutí. Jeho zadržení údajně ovlivní vývoj války v Afghánistánu výrazně víc než jakékoliv množství vojenských operací v provincii Hílmand.

Zadržení příslušníci hnutí Taliban.

Před několika dny údajně dopadly americká CIA a pákistánská ISI ve společné operaci v jihopákistánském Karáčí jednoho z nejdůležitějších mužů extremistického hnutí Taliban - Abdula Gháního Baradara. 

Zprávu však mluvčí Talibanu ihned vetoval s tím, že Baradar velí Talibancům na jihu Afghánistánu, kde probíhá nejrozsáhleší ofenziva spojenců od začátku války v roce 2001.

Podle NATO, ale postup spojeneckých vojsk pokračuje podle plánu.

Baradar byl už prý podroben výslechu, ale zatím neí jasné, zda promluvil. Jeho zatčení by mělo vést k lapení dalších předních vůdců a možná i nejdůležitějšího muže Talibanu mully Umara.

  • Kdo je ABDUL GHANÍ BARADAR?

  • Údajně jednačtyřicetiletý Baradar údajně patří k "umírněné" větvi Talibanu, nebo alespoň k té nejméně extremistické. Je klíčovou postavou takzvaného "starého" Talibanu z 90. let, oproti mladým, mnohem násilnějším stoupencům "nového Talibanu". Ten se objevil po roce 2001 a stojí ideologicky mnohem blíž teroristickým skupinám typu Al-Káidy

  • Abdul Baradar řídil každodenní chod velitelství Talibanu v Kvétě. Je zástupcem šéfa Talibanu mully Umara. Právě ten dal přezdívku Baradar, ketrá znamená "bratr".

    Baradar též dohlížel na každodenní vojenské operace talibanského hnutí, jmenoval klíčové vojenské velitele a též řídil administrativní organizaci země podle zásad islámského práva šaría.

  • Během invaze amerických sil na konci roku 2001 se stal Baradar vrchním velitelem bojů o severní území země.

    Právě on též vedl zimní ofenzívu Talibanu v letech 2008 a 2009, která překvapila oddíly Západu zvyklé na tradiční sezónu bojů od května do listopadu.

    Tak jako mulla Umar a většina talibů byl i on vychován v přísné a bezvýhradné víře v islám.

    V rozhovoru pro Newsweeek loni hovořil zapáleně o své touze vyhnat zahraniční oddíly z Afghánistánu.

    Za svůj profesní růst vděčí Baradar paradoxně akcím svých nepřátel.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.