Lidovky.cz

Neviditelná Catherine Ashtonová: baronka málo cestuje a umí jen anglicky

Svět

  10:49
BRUSEL/PRAHA - „Ministryně zahraničí EU“ si zprvu vysloužila kritiku za to, že nevyrazila na Haiti zasažené zemětřesením. Nyní se objevují i další výtky – málo cestuje a umí jen anglicky.

Málo cestuje a není vidět, zní kritika na adresu Catherine Ashtonové. Jednou z mála zemí, které navštívila, bylo Rakousko. Na snímku pózuje s prezidentem Heinzem Fischerem na proslulém plese v Opeře. foto: ČTK

Kolik kilometrů musíte nalétat, aby se dalo mluvit o efektivní zahraniční politice? Aje potřeba dělat spíše okázalá gesta, nebo tichou diplomacii? Tyto dvě otázky se nejčastěji zmiňují v souvislosti s novou funkcí vysoké představitelky pro zahraniční a bezpečností politiku EU, kterou zastává třiapadesátiletá Britka Catherine Ashtonová.

Z úst unijních diplomatů a zejména Francouzů padá na její hlavu čím dál tím více kritiky. Začalo to jejím rozhodnutím nevydat se na Haiti, ostrov postižený tragickým zemětřesením. Například europoslanec Joseph Daul z Evropské lidové strany označil nepřítomnost Catherine Ashtonové po boku Hillary Clintonové na Haiti za "politováníhodnou". "Všichni v tu dobu byli na Haiti, jen Evropa ne," citoval Daula server EUobserver.com.

Přisadil si pak i europoslanec za zelené Daniel Cohn-Bendit. "Kdybych já byl vysokým představitelem a došlo ke katastrofě podobného rozměru, sedl bych na první letadlo a jel tam. To si myslím, že je základním minimum," nechal se slyšet Cohn-Bendit. Sama Ashtonová se hájila tím, že "není lékař ani hasič", aby musela na ostrov odjet okamžitě. Její mluvčí pak dodal, že baronka o cestě na ostrov přemýšlela, ale na "radu OSN" se rozhodla tak neučinit, protože "nechtěla blokovat vzdušný prostor" v prvních dnech těsně po zemětřesení.

Na cestách

Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová by měla být neustále na cestách. Za poslední měsíc její kroky směřovaly hlavně do evropských metropolí. Na konci ledna navštívila Paříž a Londýn, v únoru zase Berlín a Vídeň. Od včerejška do pátku je v Bosně, Srbsku a v Kosovu.

Mimo Evropu se Ashtonová podívala zatím jen jednou. Od 20. do 22. ledna byla ve Spojených státech, kde se setkala s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou a s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem.



Jenže podle mnohých kritiků se chyby vrší. Proč Catherine Ashtonová neodjela na Haiti alespoň teď, když zde začíná působit policejní mise EU a namísto toho odletěla na Balkán? ptají se. Odpovědi se ale zatím nedočkali. Stejně tak jim vadí, že nová šéfka evropské diplomacie málo cestuje a není vidět. Během ledna byla v Paříži a v Londýně, mimo Evropu se dostala jen na tři dny do Spojených států. Pro to má ale mluvčí Ashtonové také vysvětlení. "Teď začne cestovat mnohem více. A bude toho pokrývat stejné množství jako Javier Solana (předchůdce Ashtonové – pozn. red.). Nejdříve ale cítila, že je nezbytné, aby se naučila, jak to chodí v Bruselu, a teprve poté chtěla vyrazit do zahraničí," uvedl mluvčí.

Francouzská média to ale vidí jinak a píší o amatérismu, nedostatku znalostí i zkušeností, nezájmu, a dokonce i o lenosti unijní ministryně zahraničí. "Nyní potřebuje nutně nějaký úspěch, nebo tuto válku o image prohraje," řekl o Ashtonové nejmenovaný bruselský diplomatický zdroj, který citoval britský list The Independent. "Nejdříve chtěli být lidé milí, a tak čekali, že se to zlepší. Ona je ale nechává čekat již příliš dlouho," dodal.

Francouzské útoky na Ashtonovou se v posledních dnech stupňují. Média ji kritizují i za to, že si po osmé hodině večer vypíná telefon a každý víkend jezdí do Londýna za svým mužem a dítětem namísto toho, aby objížděla planetu. Navíc nemluví žádným jiným jazykem než anglicky – rozuměj neumí francouzsky – a v Bruselu se obklopila jen britskými poradci.

Francouzští politici odmítají, že by stáli za nějakou štvavou kampaní. Podle mediálních expertů může jít zčásti o mstu za útoky na francouzského eurokomisaře Michela Barniera v britských médiích.

Většina Britů svou kolegyni hájí. Kritika podle nich zastínila i úspěchy, kterých dosáhla. Udělala prý například velký dojem na Hillary Clintonovou. Když se spolu v lednu potkaly, tak si tak rozuměly, že jejich setkání bylo o 30 minut prodlouženo. "Cathy se zaměřuje na výsledek, a ne na to, aby byla co nejvíce vidět v médiích. V tom je rozdíl mezi britským a francouzským přístupem," zastal se Ashtonové jeden z britských diplomatů.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.