Lidovky.cz

Britská vláda bude vyšetřovat podíl svých tajných služeb na mučení

Svět

  14:06
PRAHA/LONDÝN - Britská vláda má rychle a nezávisle vyšetřit obvinění, že se britské tajné služby podílely na mučení osob podezřelých z terorismu, které Američané zadržují v zahraničí. Ministra spravedlnosti Jacka Strawa k tomu vyzval britský vládní výtvor.

Jack Straw, britský ministr zahraničí foto: Reuters

Podezření, které vznesly i Spojené národy, se týká více než 20 osob, řekl předseda výboru Trevor Phillips. Vláda podle něj udělala málo, aby přesvědčila veřejnost, že obvinění není opodstatněné.

Nejznámější je zatím případ etiopského občana Binayma Mohameda, který žil legálně v Británii, v roce 2002 byl údajně zajat v Pákistánu a tam - i později v Maroku - mučen, než byl převezen na americkou základnu Guantánamo na Kubě. V USA byl obviněn z podílu na teroristickém spiknutí, ale obžaloba byla později stažena a muž se loni vrátil do Británie. Teď žaluje britskou vládu kvůli údajnému podílu britských tajných služeb na nezákonném zacházení, jemuž byl podroben.

Vládní činitelé tvrdí, že Británie mučení ani neschválila, ani se na něm nepodílela, ale vyhnuli se odpovědi na otázky, zda se něm podílela nepřímo či zda nad ním zavírala oči.

Iniciativa výboru přišla poté, co britská vláda musela minulý týden zveřejnit dokument, podle něhož byl Binaym Mohamed mučen Američany.

Věznice na Guantanamu

Odvolací soud totiž odmítl argument britských úřadů, že zveřejnění dokumentu by mohlo poškodit spolupráci britských a amerických tajných služeb a ohrozit bezpečnost země.

Dokument odhalil, že "v některých fázích" výslechů vedených americkými úřady bylo Mohamedovi bráněno ve spánku, byl vystaven hrozbám, že "zmizí", vyšetřovatelé ho bili, při výsleších byl spoután. Výslechy muže výrazně poznamenaly a způsobily mu velký stres a utrpení, uvádí text, který pobouřil ochránce lidských práv.

Na guantánamské základně byli soustřeďováni lidé, které USA zajaly jako osoby podezřelé z terorismu. Právní vakuum, ve kterém tito lidé byli zadržováni, se stalo terčem široké mezinárodní kritiky. Americký prezident Barack Obama po loňském nástupu do úřadu slíbil, že provizorní věznici na základně Guantánamo do roka zavře. Lhůtu se nepodařilo splnit a v zařízení se ještě nachází asi 200 osob.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.